Френският президент Еманюел Макрон изрази оптимизъм във вторник въпреки предстоящия крах на правителството на премиера Мишел Барние, съобщава Politico.

По време на посещението си в Саудитска Арабия, Макрон заяви, че "не вярва" правителството да падне, докато депутатите се подготвят да гласуват вот на недоверие, съобщиха френски медии.

Той също така отхвърли нарастващите призиви за оставката му от политици от целия политически спектър и каза, че ще изкара целия си втори мандат.

Макрон разкритикува опозиционната крайнодясна партия "Национален сбор" "на Марин Льо Пен за това, че е "непоносимо цинична" с подкрепата си за вота на недоверие, внесен от левицата коалиция Нов народен фронт. Обвини социалистите, най-центристката фракция, че са "изгубили ориентир", като са гласували за свалянето на правителството на Барние.

Политическата задънена улица подхранва критиките към президента, като призивите за оставката му набират популярност сред партийните линии. Макрон отхвърли подобни искания като "политическа измислица" и "безсмислени".

"Бях избран два пъти от френския народ. Изключително се гордея с това и ще уважавам доверието им с цялата си енергия до последната секунда от моя мандат да служа на страната", каза той.

В сряда гласуват вот на недоверие на френското правителство

В сряда гласуват вот на недоверие на френското правителство

Нови избори не могат да се проведат по-рано от месец юли следващата година

Припомняме, че френският парламент ще гласува вот на недоверие в сряда вечер, което почти със сигурност ще доведе до падането на крехката коалиция на премиера Мишел Барние. Това ще задълбочи политическата криза във втората по големина икономика на еврозоната.

Ако правителството бъде свалено, това ще бъде първият случай за над 60 години, в който френско правителство пада след вот на недоверие. Ситуацията идва в критичен момент за страната, която се бори с огромен бюджетен дефицит, прогнозирано надвишаващ 6% от БВП за тази година.

Макрон се очаква да се завърне във Франция в същия ден.

Падането на правителството би оставило политически вакуум в сърцето на Европа, особено след като Германия също е в предизборен период, а САЩ се подготвят за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом следващия месец.

Кризата достигна своя пик, след като Барние обяви, че ще се опита да приеме част от бюджета за социалното осигуряване без гласуване в парламента, след като не успя да получи подкрепа от Марин Льо Пен.

Льо Пен иска от Мишел Барние допълнителни бюджетни отстъпки

Льо Пен иска от Мишел Барние допълнителни бюджетни отстъпки

В противен случай правителството на Барние е заплашено от вот на недоверие

Льо Пен, чиято партия подкрепяше коалицията на малцинството, обвини Барние, че не е готов за диалог, след като премиерът я обвини за липсата на подкрепа. "Вотът на недоверие е единственият начин конституцията да ни даде защита на френските интереси," заяви Льо Пен.

Крайнодясната партия на Льо Пен и левите партии имат достатъчно гласове, за да свалят правителството. Льо Пен потвърди, че нейната партия ще подкрепи предложението за вот на недоверие на лявата коалиция, въпреки че собственото ѝ предложение за недоверие няма необходимата подкрепа.

Барние, който е премиер от едва три месеца, предложи проектобюджет с данъчни увеличения и съкращения в разходите на стойност 60 милиарда евро, за да намали дефицита до 5% през следващата година. Ако правителството падне, Барние ще трябва да подаде оставка, но Макрон може да го остави като служебен премиер, докато не бъде намерен негов наследник.

Кризата не е без рискове и за Льо Пен, която години наред се опитва да убеди избирателите, че може да осигури стабилност. Проучвания показват, че мнозинството от французите не се доверяват на политиците, като "Национален сбор" все пак се представя малко по-добре от другите партии.

51% от французите искат вот на недоверие за Барние

51% от французите искат вот на недоверие за Барние

През октомври, недоволните от управлението бяха 37%

Макрон, чийто мандат изтича през 2027 г., не може да бъде отстранен от парламента. Той предизвика настоящата криза с предсрочните избори през юни, но нови избори не могат да бъдат свикани преди юли.

Барние не изключва възможността правителството му да не бъде отстранено в резултат на вот на недоверие в Народното събрание. "Всеки носи дял от отговорността пред французите, избирателите от своя избирателен район и пред Франция", каза Барние във вторник вечерта по телевизионните канали TF1 и France 2.

Барние призна, че е наясно и с възможността за скорошното си напускане и добави, че не може да повлияе на ситуацията. Правителственият ръководител отхвърли обвиненията в неуважение на политическата опозиция. Той изрази несъгласие и с критиките за опити за сделки с льо Пен, като увери, че всички партии са били изслушани.