Министерството по въпросите на ветераните планира да съкрати повече от 80 000 служители. Това съобщава "Ройтерс", като се позовава на документ.
Това решение бе критикувано от групи на военни ветерани и демократи.
Целта е да се върне към нивата на персонал от 2019 г. от малко под 400 000 души. Това би означавало съкращаване на около 82 000 служители.
Служителите на агенцията трябва да работят с отдела за правителствена ефективност на технологичния милиардер Илон Мъск, за да направят съкращенията. В него се посочва, че две цели са "елиминиране на отпадъците" и "увеличаване на ефективността на работната сила".
Мащабът на планираните съкращения е много по-голям от предложените съкращения в други правителствени агенции и ще удари отдел, който се грижи за една от най-обичаните групи в САЩ, неговите военни ветерани.
"Съжаляваме за всеки, който загуби работата си и за мен е изключително трудно, особено като ваш секретар, да вземам такива решения, но федералното правителство не съществува, за да наема хора. То съществува, за да служи на хората", каза министърът по въпросите на ветераните Дъг Колинс във видео, публикувано на X в сряда.
Министерството предоставя огромен набор от обезщетения и медицинска помощ на ветерани, а критиците на плана казаха, че съкращенията ще се отразят неблагоприятно върху тези грижи.
Еверет Кели, ръководител на Американската федерация на държавните служители, която представлява 311 000 служители, каза, че "ветераните и техните семейства ще страдат ненужно".
Припомняме, че Мъск и неговият екип получиха задача от президента Доналд Тръмп да намалят размера и разходите на федералната бюрокрация. Към днешна дата около 25 000 служители в правителството на САЩ са били уволнени, според данни на "Ройтерс", а други 75 000 са се отказали от 2,3 милиона федерална цивилна работна сила.
По време на първия си мандат като президент Тръмп през 2018 г. подписа закон, който разширява достъпа на ветераните до здравни грижи в частния сектор.
Администрацията на Тръмп отхвърли във вторник директива за уволнение на работници на изпитателен срок, след като федерален съдия постанови, че масовите им уволнения са незаконни.
Службата за управление на персонала, отделът за човешки ресурси на федералната работна сила, не съветва агенциите да уволняват работници на изпитателен срок на основания, свързани с представянето.
Служител на OPM, пожелал анонимност, каза, че зависи от отделните агенции какво да правят със своите служители на изпитателен срок и те все още могат да бъдат освободени.
projekt
на 06.03.2025 в 06:34:08 #1и тук ни трябва някой като Мъск. тук администрацията постоянно расте. комисии, агенции, секретарки......реалния бизнес изнемогва да плаща данъци и осигуровки, а хрантутници като родните полицаи само ревът за заплати, работа никаква, рекетьори само.