Русия обвини Япония в предателство и съучастие в кражба, съобщава "Ройтерс".

Това се случи, след като миналата седмица Токио подписа споразумение за отпускане на заем на Украйна в размер на над 3 милиарда долара за възстановяване, обезпечено от приходите от замразени руски активи.

На 18 април Япония подписа споразумение с Украйна за заем в размер на 471,9 милиарда йени (3,3 милиарда долара). Съгласно условията на споразумението заемът ще бъде изплатен с постъпления от руски активи на стойност десетки милиарди долари, които са били замразени в Европейския съюз поради войната в Украйна.

Средствата са част от програмата на Г-7 за извънредно ускоряване на приходите за Украйна, която има за цел да предостави на Киев 50 милиарда долара за възстановяване.

Япония ще предаде на Украйна 3 млрд. долара от замразените руски активи

Япония ще предаде на Украйна 3 млрд. долара от замразените руски активи

Подкрепа от Токио

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че заемът ще навреди на вече лошите отношения между Япония и Русия, които са обтегнати от подкрепата на Токио за Украйна срещу "руската агресия", както твърди японското външно министерство.

"Ние отдавна предупреждавахме японската страна, че участието в нелегитимни експерименти със суверенните активи на Руската федерация под каквато и да е форма ще се разглежда от нас като съучастие в кражба", изтъкна Захарова.

"Токио цинично изрази надеждата си, че тези действия няма да имат отрицателно въздействие върху отношенията с Русия. Трябва да ги разочароваме - подобни действия със сигурност и неизбежно ще имат отрицателно въздействие върху отношенията с Русия", допълни тя.

Украйна получи 1 млрд. евро от замразени руски активи

Украйна получи 1 млрд. евро от замразени руски активи

Киев благодари на партньорите си за подкрепата на икономиката

"Оценяваме подобна стъпка като крайно враждебна, като предателска. Тя е недопустима и по правни, и по универсални концепции", категорична бе Захарова.

По-рано този месец Русия заяви, че не вижда причина да обсъжда възможността за подписване на дългоочакван мирен договор с Япония за официално прекратяване на Втората световна война поради "недружелюбната позиция" на Токио спрямо Москва.

В края на войната съветските войски поеха контрола над четири острова край японския Хокайдо - известни в Русия като Курилите, а в Япония като Северните територии - и оттогава те остават в ръцете на Москва. Териториалният спор попречи на напредъка по подписването на договор.