Повече от три четвърти от европейците симпатизират на сирийските бежанци, идващи в техните страни. Това показва ново социологическо допитване, поставяйки под въпрос съобщенията за нарастващи антиимигрантски настроения из цяла Европа, съобщава „Ройтерс”.
Ирландия е на първо място сред европейските страни, подкрепящи най-отявлено сирийските бежанци, като 87% от ирландците, които са били анкетирани, са показали симпатия към тях, докато Словакия се класира на дъното.
Проучването на Ipsos MORI също така показва, че по-малко от една трета от приблизително 12 хил. анкетирани от 12 страни членки на ЕС смятат, че бежанците са опасност за националната сигурност, въпреки редицата неотдавнашни нападения, в които участваха мигранти.
„Тези разкрития показват, че европейците не са загубили сърцата си”, изтъква Дейвид Милибанд, изпълнителен директор на Международния комитет за спасение, хуманитарна организация, която е поръчала социологическото проучване.
Изследването се публикува, докато Европа се бори с най-тежката си миграционна криза от Втората световна война насам. Повече от 1 млн. души се добраха до Европа през миналата година.
Сирийците съставляваха 28% от пристигналите в Европа през 2015 г., според Върховния комисариат за бежанците на ООН.
От хората, взели участие в допитването, 30% са заявили, че една от техните три най-големи тревоги е, че бежанците представляват заплаха за сигурността.
Сондажът се публикува, докато антиимигрантски партии печелят все повече подкрепа в няколко страни от ЕС.
По-рано този месец германският канцлер Ангела Меркел призна, че нейната либерална мигрантска политика е допринесла за унизителната загуба на изборите в провинция Мекленбург-Предна Померания, където нейният Християндемократически съюз зае трето място, като беше победен от антиимигрантската партия „Алтернатива за Германия”.
Националистически, антиимигрантски партии също така водят в проучванията на общественото мнение във Франция и Холандия преди парламентарните избори през следващата година.
Кастело Белведере
на 16.09.2016 в 14:33:39 #4Този миграционен процес е златен шанс за страната ни да реши някои свои проблеми. На първо място демографския. След като е ясно, че западноевропейци, северноамериканци, австралийци и японци не се редят на опашка пред миграционните офиси на нашите посолства, то би трябвало да си потърсим отдругаде люде, които да попълнят населението. А мигрантите, дето се вика ни идат на крака. И повечето са млади хора, в репродуктивна възраст. Трябва просто да се намери подход за интегрирането им. Изоставени села и имоти - бол, та заселването им не е проблем. И има нужда от работна ръка в селското стопанство, в държавния, частния и комуналния сектор: полицаи, войници, строители, хигиенизатори и прочие. Най-трудната част ще е бавния процес на приемане, че монолитни общества са на изчезване...
Хирам
на 16.09.2016 в 11:55:18 #3това е пълна измислица, така зададен въпросът е манипулативен и отговорът му е повод за спекулации. Ако го зададете така - съгласни ли сте бежанците да дойдат във вашата държава, да ползват социалната ви система и да заселят държавата ви, като придобият статут на граждани, тогава да видим какво ще ви отговорят същите запитани? Азсъщо съчувствам на жителите на Бангладеш, Шри ланка и др. но не бих ги поканил у дома нито бих им дал и една стотинка от спестяванията си! А лекенцето милибанд е трепополов джендър соросоидче...
Panther
на 16.09.2016 в 11:23:46 #2На тая рядка бозица твърде малко хора вече ще повярват.
Като прочета някое съмнително, но пък нагло и базпардонно изказване или изследване обичам да се поровя.
Освен празни приказки в статията има 1 агенция и едно име.
Прочетете на милибанд биографията внимателно и който може да помисли.
panman
на 16.09.2016 в 11:12:56 #1То хубаво, но колко от тия са наистина сирийци и колко от тях са бежанци. Що не направят едно проучване за съчувствието към мигранти от Афганистан, Ирак, Иран и всякаква друга сбирщина, която се обявява за бежанци (че и от Албания и Косово?!?). Много добре манипулирано допитване.