Консервативната Австрийска народна партия бе подложена на нарастващ натиск да прекрати коалиционните си преговори с крайнодясната Партия на свободата, тъй като сделката за съставяне на първото в историята правителство, ръководено от крайната десница, изглежда все по-малко вероятна.

Това прогнозира "Ройтерс".

Евроскептичната и приятелски настроена към Русия Партия на свободата зае първо място на парламентарните избори през септември с около 29% от гласовете, но беше поканена да състави правителство едва миналия месец, след като опитът на центристите да съставят управляваща коалиция без нея се провали.

Австрийската народна партия е единственият потенциален партньор на Партия на свободата. Разговорите им обаче изглеждаха до голяма степен забуксували, тъй като се появиха подробности за политическите им разногласия по въпроси, включващи имиграцията, Европейския съюз и санкциите срещу Русия, а Австрийската народна партия настояваше, че трябва да контролира влиятелните министерства на финансите и вътрешните работи.

"Много, много малко вероятно е да се получи", заяви пред вестник "Клайне Цайтунг" преговарящият за външната политика на Австрийската народна партия Райнхолд Лопатка, който е и член на Европейския парламент. Той дори добави: "Това е много вероятно: "Няма особен смисъл да продължаваме"."

Документ от 223 страници, изтекъл през уикенда, в който се обобщават досегашните разговори, като точките, по които е постигнато съгласие, са отбелязани в зелено, а точките на несъгласие - в червено, показва колко далеч са двете страни, дори по въпроса за имиграцията, където и двете партии заемат твърда позиция.

Трудни преговори за коалиция провеждат в Австрия

Трудни преговори за коалиция провеждат в Австрия

Разговорите не са спрени, но остават различия, признаха от "Партията на свободата" и "Народната партия" след появилите се съобщения за провал

Документът от 4 февруари, видян от "Ройтерс", показва, че Австрийската народна партия не подкрепя предложенията на Партията на свободата, като например тълкуване на решенията на международните съдилища по възможно най-ограничителен начин, договаряне на австрийски изключения от санкциите на ЕС срещу Русия и изплащане на обезщетения на лицата, "пострадали" от законодателството за COVID-19.