Страните-членки на НАТО трябва да подготвят план за отговор в случай на нападение на Русия срещу балтийските страни.

Това се казва в доклад на Комитета за отбрана в Палатата на общините във Великобритания, цитиран от радио "Ехото на Москва".

Парламентаристите отбелязват, че руското влияние над съседните страни поставя под съмнение тяхната независимост.

Руската външна политика става все по-агресивна. Според британските парламентаристи Москва използва енергетиката като инструмент във външната си политика, а Русия има голям военен потенциал. Само по себе си това не безпокои авторите на доклада, но събитията в Южна Осетия през август миналата година и нарастващото напрежение в региона през това лято предизвикват тревога в страните-членки на НАТО от Източна Европа.

Северноатлантическият алианс трябва да ги успокои и да подготви план за действие при непредвидени обстоятелства. А такива могат да бъдат нападение на Русия над балтийските страни.

Британските парламентаристи предлагат да бъде разработена стратегия за военен отговор, както и да продължат военния въздушен патрул по източните граници на Евросъюза.

В документа военното сътрудничество с Русия е наречено крайно важно за Алианса, но не е нужно то да се разпростира за сметка на руската сфера на влияние. Членовете на палатата на общините предполагат, че страните, влизащи в кръговете на интереси на Москва рискуват да се простят със суверенитета си.

В края на юни се състоя среща Русия-НАТО на гръцкия остров Корфу. Тогава двете страни се договориха да възобновят политическото и военното си съструдничество 1 година след събитията в Южна Осетия.