Хунтата в Нигер в петък отново обвини Франция в "по-нататъшна груба намеса", след като президентът Еманюел Макрон повтори подкрепата си за сваления лидер Мохамед Базум, съобщава АФП.

Коментарите на Макрон, направени в понеделник, "представляват по-нататъшна груба намеса във вътрешните работи на Нигер". Това каза говорителят на режима полковник Амаду Абдрамане в изявление, прочетено по националната телевизия.

Припомняме, че Базум, близък съюзник на Франция, беше принуден да напусне на 26 юли от членове на неговата гвардия.

Отношенията с Франция, бившата колониална сила на страната и съюзник в борбата й срещу екстремизма, се влошиха бързо, след като Париж застана до Базум.

Държавата Сахел също е въвлечена в противопоставяне със западноафриканския блок ECOWAS, който заплаши да се намеси с военни средства, ако дипломатическият натиск да върне избрания Базум на поста се провали.

В понеделник Макрон каза: "Призовавам всички държави в региона да приемат отговорна политика".

Франция, каза той, подкрепя ECOWAS в дипломатическите действия и, когато реши, своите военни действия, каза той, описвайки това като  партньорство.

Той отдаде допълнителна почит на Базум, като го приветства като "принципиен, демократично избран и смел човек".

Абдраман каза, че коментарите на Макрон и неговите непрестанни усилия в полза на нахлуване в Нигер имат за цел да увековечат неоколониална операция срещу нигерския народ, който не иска нищо повече от това сам да реши съдбата си.

Абдрамане каза, че "разногласията" на Нигер с Франция "не засягат отношенията между нашите народи или отделни лица, а значението на френското военно присъствие в Нигер".

Хунтата в Нигер все пак гони френския посланик

Хунтата в Нигер все пак гони френския посланик

Ескалация на напрежението

Франция има около 1500 войници в Нигер, много от които са разположени във въздушна база близо до столицата, които са разположени, за да помогнат в борбата с кървавия екстремистки бунт.

Седмица по-рано режимът даде 48 часа на френския посланик Силвен Ите да напусне страната.

Франция отказа, заявявайки, че военните ръководители нямат законови правомощия да отправят искането.