Северна Корея изгражда нов клас бойни кораби, които могат да бъдат оборудвани с десетки вертикални пускови установки (ВПУ) за ракети, което би засилило морската мощ на страната и открило възможности за оръжеен износ. Това показва анализ на сателитни изображения, публикуван от експерти по неразпространение на оръжия, предава "Ройтерс".
Малко се знае за новия тип фрегати, които се строят в корабостроителниците в Чонджин и Нампо. Според южнокорейското военно министерство, корабите ще имат водоизместване около 4000 тона — приблизително наполовина на американски разрушител от клас "Арли Бърк".
Сателитни изображения от края на март показват, че на палубата на един от корабите в Нампо има достатъчно големи отвори за разполагане на над 50 ракети, в зависимост от типа, съобщава Джефри Луис от Института за международни изследвания "Мидълбъри" в Калифорния. Според него, корабът може да носи около 32 ракети в предната част и няколко по-малко в задната.
Наличието на вертикални пускови системи ще улесни зареждането и изстрелването на ракети, както и ще увеличи техния брой на борда. Северна Корея вече е разработила няколко типа ракети, съвместими с такава система — включително противокорабни, крилати, зенитни и балистични ракети, изстрелвани от подводници.
Новоизграждащите се кораби отразяват стремежа на Пхенян да модернизира своя флот. Макар че те вероятно изостават десетилетия в технологично отношение спрямо американски или южнокорейски кораби и не могат да оперират далеч от бреговете на Северна Корея, според анализатори това е сигнал за сериозни инвестиции в обновяване на военноморските сили.
Държавните медии на Северна Корея публикуваха първи снимки на кораба през декември, когато лидерът Ким Чен-ун направи инспекция. Той по-късно посети корабостроителниците още няколко пъти, включително при съобщението, че страната строи и първата си ядрена подводница.
"Изключително мощните бойни кораби трябва да служат като ядрено възпиращо средство срещу враждебната "дипломация с оръжейни кораби"", заяви Ким според държавната телевизия.
Наличието на платформа за вертикален пуск може да направи севернокорейските оръжия по-привлекателни за износ, особено за държави, които са изолирани или нямат достъп до скъпа военна техника, отбелязва Луис. "Те може и да не са на нивото на руските ракети, но са значително по-евтини", допълва той.