Европейският съюз поставя ултиматум на Русия и същевременно се изявява като политически закрилник на Украйна. Тези юнски дни може да се окажат повратна точка в историята на Европа, прогнозира наблюдателят на Дойче веле Кристиан Трипе.

Часовникът вече отброява часовете: ЕС иска да принуди Москва да промени курса си, а руският президент Владимир Путин има време до петък да одобри мирния план на украинския си колега Петро Порошенко. В противен случай ще се случи онова, което повечето европейски лидери биха искали да предотвратят: Европа ще накаже Русия с обхватни икономически санкции.

Санкционният план е вече готов. Посочени са браншовете и фирмите, стоките и търговските пътища, които ще бъдат засегнати от новите санкции. Липсва само искрата - или този, който ще дръпне предпазителя. По всичко изглежда, че ЕС, който иначе обича да се изявява като пазител на мира, се оказва принуден да борави с понятия, характерни за езика на войната.


Подходът на Брюксел

От седмици насам Западът се опитва да намери адекватен отговор на случващото се на полуостров Крим и в Източна Украйна, а подходът на Русия спрямо съседна Украйна принуждава ЕС да се изявява като геополитически актьор.

Брюксел превърна мирния план на Киев в свой собствен и не пропуска възможност да ухажва украинските политици - при връчването на наградата "Карл Велики" в Аахен, на възпоменателната церемония по повод годишнината от десанта в Нормандия, на срещата на външните министри в Люксембург. В същото време Съветът на министрите обеща на Украйна да задвижи преговорите за безвизов режим, а утре (петък) ще бъде подписана и икономическата част от споразумението за асоцииране на Украйна. Малко след това, в началото на юли, Брюксел ще бъде домакин на донорска конференция за Украйна. Но това не е всичко: от няколко седмици насам тече подготовката за стартирането на мащабна европейска мисия, в рамките на която европейски консултанти ще реформират полицията, правосъдието, тайните служби и целия апарат за сигурност на Украйна. С каква цел - остава неясно. Единствено еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле заяви наскоро в прав текст, че идеята е "един ден Украйна да стане пълноправен член на ЕС".


2014 не е 1914

Тези дни нерядко се случва да останем с впечатлението, че европейските дипломати сякаш изпитват страх от собствения си кураж. Все по-често се говори за разходите, за милиардите, които ще струва на ЕС "протекторатът" Украйна. Този модел функционира донякъде в Косово. Но Косово има 1,8 милиона жители, а Украйна - 45 милиона.

Промяната, на която Брюксел подлага Украйна, няма покритие в политически план. Защото във всички разговори за и около Украйна думата има и Москва, макар да не седи на масата за преговори. Руските завоевателни амбиции принуждават ЕС да заеме позиция - при това така решително и енергично, както не му се е налагало никога досега.

Точно 100 години след "лятната криза", довела до избухването на Първата световна война, Европа изживява нова "лятна криза". Подхвърлянето на ултиматуми, мисленето в зони на влияние, демонстрацията на мускули - всичко това спохожда Европа като грозно дежавю. За щастие този път няма опасност да се стигне до "гореща" война. Но може да настъпи ледников период. Дълъг ледников период.