Един полицай и осем терористи бяха убити при антитерористични операции в размирния Северен Кавказ, съобщи АП.

Агенцията се позовава на официално съобщение от Националния антитерористичен комитет.

Петима души са били убити в Кабардино-Балкария. Те открили огън срещу полицаи, които се опитали да претърсят колата им.

При друга операция трима предполагаеми терористи и член на силите за сигурност са били убити в руската република Дагестан, на Каспийско море.

В началото на седмицата специалните части убиха трима бунтовници. Русия воюва повече от две десетилетия срещу ислямистки екстремисти и бандити в Кавказ.

Те се опитват да създадат халифат в региона, където ще се живее по нормите на корана и откъснати от държавата.

„Ал Кайда" оказва подкрепа на ислямистките екстремисти в Северен Кавказ, като им предоставя големи суми пари и религиозна подкрепа. Това се казва в доклад на известен мозъчен тръст от Вашингтон, цитиран от Ройтерс.

Населените предимно с мюсюлмани южни руски територии са сцена на всекидневни престрелки и бомбени атентати, извършвани от бунтовници, чиито стремежи за отделна ислямска държава ескалираха до две войни в Чечня в постсъветския период на Русия.

Сепаратистите, чиято цел е създаването на държава, наречена Кавказко емирство, която да се простира от Черно до Каспийско море, получават все по-голяма помощ от свързани с „Ал Кайда" групи, смята Центърът за стратегически и международни изследвания.