ООН възнамерява да подсили своята мироопазваща мисия в Ливан, за да подкрепи по-добре ливанската армия, след като бъде договорено примирие. Това заяви шефът на мироопазващите сили на ООН Жан-Пиер Лакроа, цитиран от "Ройтерс".
Той обаче уточни, че организацията няма да налага пряко прекратяване на огъня.
Мироопазващата мисия, известна като UNIFIL, е разположена в Южен Ливан, за да наблюдава демаркационната линия с Израел - район, в който повече от година се водят военни действия между израелските войски и подкрепяните от Иран бойци на "Хизбула".
Дипломатическите усилия за прекратяване на боевете са съсредоточени върху резолюция 1701 на ООН, която сложи край на последния кръг от конфликта между двата тежко въоръжени врагове през 2006 г. и изисква "Хизбула" да изтегли бойци и оръжия от районите между границата и река Литани, която тече около 30 км от южната граница на Ливан.
Израел от години обвинява UNIFIL, че не са изпълнили резолюцията, а сега твърди, че мироопазващите сили трябва да се изтеглят, докато израелските войски се бият срещу "Хизбула". Войските на UNIFIL обаче отказаха да напуснат постовете си въпреки многократните израелски атаки, при които бяха ранени миротворци.
"Мисля, че това трябва да бъде много ясно. Прилагането на резолюция 1701 е отговорност на страните", подчерта Лакроа. "UNIFIL има поддържаща роля и има много съдържание в тази поддържаща роля".
Лакроа посочи, че мироопазващата мисия ще работи с ливанската армия, за да "подпомогне прилагането на споразумение" и вече води дискусии с участващите страни, за да оцени нуждите на UNIFIL, включително с модерни технологии, без непременно да увеличава броя на войските.
След примирие капацитетът на UNIFIL може да бъде разширен, така че да включва разчистване на взривни устройства и повторно отваряне на пътища.
"Ние не мислим непременно от гледна точка на числа, ние мислим от гледна точка на това какви биха били нуждите и как биха могли да бъдат изпълнени", отбеляза той.
Лакроа заяви, че ООН и няколко държави членки многократно са призовавали всички страни да гарантират безопасността на мироопазващите сили и че макар инцидентите да не са спрели, те не са се увеличили след международно осъждане.