Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова световните лидери да ратифицират договор, който ще позволи на държавите да установят защитени морски зони в международни води, съобщава "Ройтерс".
Той предупреди, че човешката дейност унищожава океанските екосистеми.
На откриването на третата океанска конференция на ООН в Ница Гутериш посочи, че незаконният риболов, замърсяването с пластмаса и повишаващите се температури на морето заплашват деликатните екосистеми и хората, които зависят от тях.
"Океанът е най-големият споделен ресурс. Но ние не успяваме да го опазим", отбеляза Гутериш и даде пример със свиващите се рибни запаси, покачващите се морски нива и повишаването на киселинността на океаните.
Освен това океаните осигуряват жизненоважен буфер срещу изменението на климата, като абсорбират около 30% от емисиите на CO2, които затоплят планетата. С нагряването на океаните обаче по-топлите води унищожават морските екосистеми и заплашват способността им да абсорбират CO2.
"Това са симптоми на система в криза - и те се подхранват взаимно. Разплитане на хранителните вериги. Унищожаване на препитанието. Задълбочаване на несигурността".
Договорът за открито море, приет през 2023 г., ще позволи на държавите да създават морски паркове в международни води, които обхващат близо 2/3 от океана и до голяма степен са нерегулирани.
Досега едва около 1% от международните води, известни като "открито море", са били защитени.
Стремежът на държавите да превърнат дългогодишни обещания в смислена защита на океаните идва, след като президентът Доналд Тръмп изтегли Съединените щати и парите им от климатични проекти, а някои европейски правителства отслабват ангажиментите си за зелена политика в опит да подкрепят слабите си икономики и да отблъскнат националистите.
Съединените щати все още не са ратифицирали договора и няма да го направят по време на конференцията, заяви Ребека Хъбард, директор на Алианса за открито море.
Френският президент Еманюел Макрон, съдомакин на конференцията, съобщи пред делегатите, че 50 държави вече са ратифицирали договора и че други 15 са обещали да го направят.
Договорът ще влезе в сила едва след като 60 държави го ратифицират. Френският министър на външните работи заяви, че очаква това да се случи преди края на годината.
Съединените щати не са изпратили делегация на високо ниво на конференцията.
"Не е изненада, ние знаем позицията на американската администрация по тези въпроси", отбеляза Макрон по въпроса.
Британският принц Уилям вчера подчерта, че защитата на океаните на планетата е предизвикателство, "каквото не сме имали преди".
Инвестициите в здравето на океаните възлизат на едва 10 милиарда долара от 2015 до 2019 г. - далеч под необходимите 175 милиарда долара годишно, отчете ООН.
shtimpo
на 09.06.2025 в 15:59:18 #1Всички най-страшни престъпления в човешката история са били извършени под благовидни предлози… “да спадим туй, да опазим онуй и т.н.” Кой държави замърсяват океаните в най-голяма степен? Дъл не са Индия, Бангладеш, Виетнам, Тайланд, Индонезия, Малайзия и Филипините? Благодарение на тях и “културата” им по “опазване” на реките в Тихия Океан неусетно се заформя цял континент от пластмасови отпадъци, НО ЗАМЪЛЧЕТЕ… защото някак ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ще се окаже, че европеецът бил виновен Абе я си