Десетки хиляди бежанци в Конго са заплашени от епидемия на холера, предупреждава благотворителната организация „Лекари без граница", цитирана от БиБиСи.

По данни на организацията в последните месеци в района на град Гома са регистрирани 45 случая на смъртоносното заболяване.

В най-близкия до града Гома бежански лагер условията са „анти-санитарни и има налични всички условияи фактори за възникване на мащабна епидмия", посочи представител на „Лекари без граница", цитиран от БиБиСи.

Боевете между правителствените войски и бунтовниците начело с генерал Лоран Нкунди продължават вече повече от два месеца.

В районите, намиращи си под контрола на бунтовниците, се намират повече от 250 000 бежанци, които са напуснали домовете си, за да се спасят от военните действия.

Нкунда твърди, че защитава представителите на своето племе тутси от бойците от Руанда, които са от племето хуту. Много хуту избягаха от Руанда след събитията от 1994 година, когато след масови убийства загинаха 800 000 души - и от двете племена - тутси и хуту.

Заради интензивните боеве повечето хуманитарни организации прекратихадейността си в няколко района на Демократична република Конго. След като миналата седмица бойците на генерал Нкунда почти превзеха града Гома, а районът около него е изцяло под техен контрол, бе допусната колона от хуманитарни помощи.

По отношение а холерата, експертите изразяват опасения, че тъй като медицинско обслужване реално няма, инфекцията може да се разпространи изключително бързо извън този район, ако военните действия се възобновят и предизвикат нова бежанска вълна.

Лидери на африкански страни призоваха пълномощията на миротворческите сили на ООН в региона да бъде разширен. В момент в Конго има 17 000 „сини каски",като това е най-голямата в момента миротворческа мисия на организацията.

Много международни правозащитни организации критикуват обаче ООН за неспособността й да се справи с насилието.