11 точки съдържа обвинителният акт на Хагския трибунал срещу бившия водач на босненските сърби Радован Караджич. Въпреки това и въпреки неоспоримите доказателства от него не може да се очаква да прояви покаяние, коментира "Дойче веле".

Войната в Босна беше най-кървавият конфликт в Европа след края на Втората световна война. Загинаха повече от 110 000 души, над един милион бяха прогонени от домовете си. Кулминацията на кървавата оргия бе в градчето Сребреница, където бяха екзекутирани близо 8 000 мюсюлмани. Хиляди хора бяха натикани в концентрационни лагери, където имаше масови изнасилвания на жени и малтретиране на мъже. Мурат Тахирович е бил един от тях:

"Бях тежко ранен в гърдите и корема. Един от мъчителите ми напъха полицейската си палка в отворената рана на корема ми. Пребиха ме от бой, като ми избиха и няколко зъба. Към физическите мъчения се добавяха и психически."

Обвинителният акт срещу Радован Караджич пред Международния трибунал в Хага съдържа 11 точки. Директорът на сараевския Център за военна документация Мирсад Токача казва, че доказателствата са така убедителни, че не може да има никакво съмнение във вината му: "Той предизвика тази война. Караджич знаеше, че Белград и Сърбия стоят зад него, режимът на Милошевич и югославската армия. Ключовите събития се разиграха през април и май, отчасти и през лятото на 1992."

Радован Караджич беше военен съюзник на Слободан Милошевич, тогавашния националистически ръководител на Сърбия. Тази гледна точка се споделя и от обвинението на Хагския трибунал: Милошевич, Караджич и други сръбски политици и военни се обвиняват, че са се опитали да се възползват от разпада на Югославия, за да завладеят със сила територии в Хърватия и Босна.

Милошевич почина по време на своя процес в Хага. Подобно на него, Караджич също се защитава сам, опитвайки се да превърне съдебната зала в политическа сцена.

След края на войната Караджич изчезна и се укриваше в продължение на 13 години - до залавянето му миналото лято в сръбската столица Белград. Оттогава той се намира в ареста на Международния трибунал в Хага.