Висшият дипломат на САЩ Марко Рубио предупреди Панама да предприеме незабавни мерки, за да отговори на опасенията на САЩ относно китайските предприятия, които експлоатират пристанища в близост до канала и които според президента Доналд Тръмп представляват заплаха за националната сигурност на САЩ.
Това разкри АФП.
САЩ и Панама постигнаха напредък по ключови въпроси, свързани с миграцията и бизнеса, по време на посещението на Рубио в Панама Сити, но не успяха да намерят общ език по отношение на дейността на Панамския канал, като президентът Хосе Мулино заяви, че суверенитетът на страната му над втория по натовареност воден път в света не подлежи на обсъждане.
"Тръмп направи предварителна преценка, че сегашното положение на влияние и контрол на Китайската комунистическа партия върху района на Панамския канал представлява заплаха за канала", заяви говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус.
Тръмп отказа да изключи възможността за използване на военна сила над Панама, с което си навлече критики както от латиноамериканските приятели, така и от враговете на Вашингтон. По време на изслушване в Сената миналата седмица американски официални лица заявиха, че заради спора за канала може да бъдат наложени глоби и ограничения на кораби под панамски флаг, влизащи в американски пристанища.
След срещата си с Рубио, която по думите му е била уважителна и сърдечна, Мулино обяви, че подписаният през юли меморандум за разбирателство с Министерството на вътрешната сигурност на САЩ може да бъде разширен, така че венецуелците, колумбийците и еквадорците да могат да бъдат връщани от опасния Дариенски пролив на разноски на САЩ през аерогара в Панама.
Мулино също така изрази готовност да преразгледа някои китайски бизнеси в Панама, включително ключовата 25-годишна концесия на базираната в Хонконг CK Hutchison Holdings, подновена през 2021 г. за експлоатация на пристанища на двата входа на канала, в очакване на резултатите от одит.
Договорът е обект на внимание от страна на американските законодатели и правителството като пример за експанзията на Китай в Панама, която според тях противоречи на договора за неутралитет, подписан от двете държави през 1977 г.
Правителството на Панама и някои експерти отхвърлят това твърдение, най-вече защото пристанищата не са част от дейността на канала и не са представлявали проблем за сигурността.
Широкообхватното споразумение между Панама и Китай за принос към китайската програма "Пътят на коприната", по силата на което азиатската страна разшири инвестициите си в Панама по време на предишните управления, няма да бъде подновено, каза Мулино.