Папа Франциск обяви, че ще назначи 21 нови кардинали, като постави своя отпечатък върху групата, която един ден ще избере приемника му след неговата смърт или доброволно оттегляне, съобщава "Ройтерс".

Церемонията по назначаването им, известна като консистория, ще се проведе на 30 септември, уточни 86-годишният Франциск по време на обедната си молитва пред поклонници и туристи на площад "Свети Петър".

Това ще бъде деветата консистория, свикана от папата след избирането му преди 10 години.

Новите кардинали са от Съединените щати, Италия, Аржентина, Швейцария, Южна Африка, Испания, Колумбия, Южен Судан, Хонконг, Полша, Малайзия, Танзания и Португалия.

Осемнадесет от тях са под 80-годишна възраст и ще могат да участват в евентуален конклав за избор на следващия папа. Те са известни като кардинали-електори.

Изписаха папа Франциск от болницата

Изписаха папа Франциск от болницата

Главата на католическата църква се възстановява след направената му операция

След септемврийската консистория ще има 137 кардинали-електори, като около 73% от тях ще са избрани отпапа Франциск. Това увеличава възможността следващият папа да споделя визията му за по-прогресивна, приобщаваща Църква.

Франциск засили и възможността следващият папа да дойде от Азия или Африка, като непрестанно назначаваше кардинали-електори от тези континенти и придаваше по-малко значение от своя предшественик на страните в Европа.

Дали папата ще посочи още кардинали, зависи от това колко дълго ще живее.

Франциск прекара девет дни в болница след операция за коремна херния миналия месец. Възстановяването му върви добре и той трябва да посети Португалия от 2 до 4 август, както и Монголия от 31 август до 4 септември.

Останалите трима нови кардинали, които са на 80 или повече години и са твърде възрастни, за да гласуват в конклав, са посочени в знак на благодарност за своята дълга служба към Църквата.

Папа Франциск е претърпял успешна операция

Папа Франциск е претърпял успешна операция

Добри новини от Ватикана

На всички кардинали, независимо от възрастта им, е разрешено да участват в предконклавни срещи, известни като генерални конгрегации. Това им дава право на дума относно хората, които според тях трябва да изберат по-младите кардинали.

Кардиналите са на второ място след папата в църковната йерархия и служат като негови най-близки съветници. Поради своята историческа сила и влияние, те все още се наричат ​​принцовете на Църквата, въпреки че Франциск им е казал да не живеят като кралски особи и да бъдат близо до бедните.

Трима от новите кардинали наскоро бяха назначени за ръководители на главни ватикански отдели, какъвто е случаят с аржентинския архиепископ Виктор Мануел Фернандес, ръководител на доктриналния отдел на Ватикана.

Друго важно назначение е това на епископ Стивън Чоу Сау-Ян от Хонконг. Чоу е една от основните връзки с католическата църква в комунистически Китай, където Ватикана се опитва да подобри условията за католиците. Епископът посети Пекин през април.

Архиепископ Робърт Франсис Превост пък е американец, който наскоро беше назначен за ръководител на ватиканския отдел, подпомагащ на папата да избира нови епископи - един от най-влиятелните постове във Ватикана.