Парламентът на Унгария одобри законопроект, съгласно който ще започне едногодишната процедура по оттегляне на страната от Международния наказателен съд, който правителството на премиера Виктор Орбан заклейми като "политически", съобщава "Ройтерс".
Правителството на Орбан обяви този ход на 3 април - малко след като израелският лидер Бенямин Нетаняху пристигна в Унгария за държавно посещение - едно от редките му пътувания в чужбина в нарушение на заповедта за арест на МНС. Председателството на МНС на Асамблеята на държавите членки изрази загриженост от този ход.
Международният наказателен съд беше създаден преди повече от две десетилетия, за да преследва обвинените във военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид.
Миналия месец Орбан заяви, че МНС "вече не е безпристрастен съд, съд на върховенството на закона, а по-скоро политически съд".
Унгария отхвърли идеята за арест на израелския премиер и нарече заповедта "безочлива".
Унгария е член-основател на МНС и ратифицира учредителния му документ през 2001 г. Законът обаче не е обнародван.
Законопроектът за онапускане на МНС беше приет със 134 гласа "за" и 37 "против".
"Унгария твърдо отхвърля използването на международни организации - по-специално наказателни съдилища - като инструменти за политическо влияние", се посочва в законопроекта, внесен от вицепремиера Жолт Семен.
Нетаняху нарече хода на Унгария да напусне МНС "смело и принципно решение".
Спрямо израелския премиер е издадена заповед за арест на МНС по обвинения във военни престъпления в Газа, докато Израел разширява военната си операция в палестинския анклав. Нетаняху отхвърли обвиненията.
Оттеглянето на дадена държава от МНС влиза в сила една година, след като Генералният секретар на ООН получи писмено уведомление за решението.