Държавни и правителствени ръководители на двадесет и седемте страни от ЕС подписаха в Лисабон новия европейски договор, който заменя проекта за конституция на ЕС.

Документът, който ще е известен като Лисабонския договор, бе подписан в манастира "Св. Йероним" в португалската столица.

Договорът бе одобрен на 19 октомври след няколко месеца сложни преговори, а ще влезе в сила на 1 януари 2009 г. Той ще трябва да бъде и ратифициран от страните.

Договорът за реформиране на ЕС разширява демокрацията и мястото на Европа в света, каза в началото на церемонията по подписването председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.

"Франция, която години наред бе извън Европа, ще заеме отново полагащото й се място", заяви от своя страна френският президент Никола Саркози.

От българска страна договорът бе подписан от министър-председателя Сергей Станишев.

Договорът е разработен вместо Европейска конституция, която бе отхвърлена от референдумите във Франция и Нидерландия през 2005 година.

Новият договор има за цел да осъществи реформи в европейските институции, които се оказаха в значителна степен се оказаха неефективни след присъединяването на нови 12 страни. Той представлява текст от 250 страници и на него се възлагат надежди на определи и промени съдбата на съюза.

Проектът предвижда създаване на две принципно нови позиции - на президент на Европейския съюз, с мандат от 5 години, и комисар по външна политика.

Лидерите на Европейския съюз възлагат много надежди на новия договор и на това, чрез него да може да се преодолее „кризата на средната възраст", коменитра BBC.

Ирландия е единствената страна, която смята на постави въпроса за референдум на новия договор. Очакват се бурни дискусии и в парламентите на Великобритания, Нидерландия и Дания, в които страни има доста на брой и сериозни възражения по редица текстове от документа.
Германия, Франция и Полша заявиха готовност веднага на ратифицират споразумението, за да може реформите на започнат да се осъществяват на практика още през 2009 година.