На Корейския полуостров се появява ситуация, предизвикваща сериозна загриженост в целия свят. Руският посланик в КНДР Александър Мацегора коментира пред ТАСС, че положението на Корейския полуостров сега наистина достига до степен на изключително голямо напрежение.
"Работил съм много години в тази страна преминала през различни периоди в своята история, но за да бъда честен, аз не си спомням ситуация, в която чувство за предстоящо бедствие е толкова осезаемо. И разбира се, този, който е тук, в Пхенян, чувства това особено силно. Веднъж, през октомври 1952 г., нашето посолство беше почти напълно унищожено от американски бомбардировки. Няколко души бяха сериозно ранени и двама бяха убити - те са погребани тук, в Пхенян, ние пазим спомена за тях", коментира Мацегора.
Връщайки се към ситуацията на Корейския полуостров, той повтаря, че се надяват на предпазливостта на конфронтиращите се страни и очаква в крайна сметка "да се осъзнаят, на ръба на тази бездна и категорично да изключат военното решение на проблема".
"Настояваме всички партньори да вземат сериозно нашата инициатива. Разбира се, планът може да не е съвършен, всяка програма може да има недостатъци, особено когато става дума за трудната ситуация, в която се оказа Корейският полуостров. Но трябва да започнем отнякъде. Трябва да спрем, да се огледаме наоколо, да разберем, че всъщност вече сме стигнали до критична точка", допълва той.
Обща задача според него е да се избегне катастрофа, коментира, че дори и в кошмар не може си представи какво би станало, ако изведнъж от думи, се прехвърлят към дела.
"Независимо дали ни харесва или не, тези икономически и финансови ограничения, предвидени в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, са обективно най-сериозното възпиращо действие на практика във всички сфери на нашето взаимодействие. Русия, като член на Съвета за сигурност на ООН, трябва да изпълнява и без изключения напълно изпълнява тези изисквания. По друг начин и не може да бъде", коментира руският дипломат.
Посланикът на Русия в КНДР допълва, че възможностите за руско-корейско сътрудничество сега се използват минимално и причина за това са санкциите. Постоянно водят разговори с корейски си партньори, че уреждането на проблема с ядрената ракета, ще доведе до премахването на ограниченията.
Счита, че ще се създаде изцяло нова ситуация, която може да осигури експлозивен растеж на търговията и инвестиционното сътрудничество, както и развитието на отношенията в много други области. Надява се, че в крайна сметка това ще се случи.
Equinox
на 21.10.2017 в 08:05:40 #8Абе младежи, карате ме да пиша по сериозни теми още сутринта, отпивайки утринното си кафе (без захар). Днес ще е чудно хубав ден. По темата - няма нищо по-лесно от това като прочетеш нечие аргументирано мнение да пуснеш два-три лафа или въпросче, всяващи съмнение. Хем се правиш на умен, хем омаловажаваш чуждия постинг. Споменатия указ е на Путин, а който не го слуша, отива в девета глуха. Друг е въпросът за невоенните инвестиции и търговия на Русия в СК, които не са за подценяване. Русия наложи почти тотални санкции на СК в тази област и западните медии в един глас пишат, че точно те, а не сърденето на Китай ще стреснат др.Ун. Така вечно засмяният др.Ун с лице на дълбоководна риба меру ще се позамисли и ще се съгласи на преговори в 4-странен формат. В най-добрия случай Русия и Китай ще постигнат ядрено разоръжаване на СК срещу много сериозни инвестиции в страната, включително американски. Така и Trumpee ще се окаже велик политик, за което не спира да мисли пред огледалото в Овалния кабинет.
Equinox
на 20.10.2017 в 22:00:08 #7По тази тема не могат да се ползват аргументи от времето на баба ми. В Русия от 12 години действа президентски указ за пълна забрана за продажба и трансфер на военна техника и технологии на Северна Корея, както и постъпването на квалифицирани военни и граждански специалисти на работа в СК.
58eng
на 20.10.2017 в 09:05:30 #6Разбира се в Карейската война взеха участие елитни руски летци на "доброволен принцип" с благословията на др Сталин,с китайски имена Въоръжението и ракетите са също руски,макар и доста стари,но "надграждането" не е без помощта на Китай. Нещо не се вижда защо руснаците да се отказват от дабрите идеологически връзки
Equinox
на 18.10.2017 в 10:37:04 #5Младежи, Северна Корея не е руска подопечна територия, а китайска. Открай време Китай ползва СК като коз срещу САЩ и СК прави това, което й казва Китай. Нито СССР, нито Русия се месят в тази китайска игра, защото зоните на влияние са ясно очертани.
ISIS
на 17.10.2017 в 08:01:38 #4"възможностите за руско-корейско сътрудничество сега се използват минимално и причина за това са санкциите" - кофти всички гледат какво се сътрудничи, и трудно можеш да прекараш ядрена технология като кухненски центрофуги, както руснаците направиха с Иран
friend
на 16.10.2017 в 22:19:48 #3Белефор Може да ти прозвучи по бабешки, но ти пожелавам колкото пари аз съм взел от когото и да било, свързано с тролене и тем подобни, 100 пъти по толкова да получиш и ти.
friend
на 16.10.2017 в 22:17:33 #2Василе wassil-georgiew на 16.10.2017 в 21:45:44 #2 friend!откъде знаеш,че Русия помага на СК с ядрена и ракетна технологии?Това е пълна заблуда,Русия е много предпазлива на тази тема,защото си има едно наум с "бивши приятели" като Украйна и другите бивши соц.страни. ------------------------------ Добре, може и да си прав. Кой обаче помага на С Корея с ядрените технологии? Как мислиш? А колко е предпазлива Русия... виждаме го към нейните съседи.
friend
на 16.10.2017 в 20:52:46 #1Посланикът на Русия в КНДР допълва, че възможностите за руско-корейско сътрудничество сега се използват минимално и причина за това са санкциите. --------------------------------- E какво пречат санкциитена руско-корейското сътрудничество? Русия си сътрудничи активно със Сев Корея и то именно в областта на ядрената енергетика, давайки и технологии.