Отдавна има разделение във френското общество, посочи политологът Владимир Шопов пред БНР.
Според него при по-подробен анализ на положението във Франция може да се забележи, че съществува дълбоко разделение в обществото в страната.
Според него хората са с разнородни нагласи. От една страна стои визията за една по-отворена Франция, която да има по-стабилни позиции в глобания свят. От друга страна се наблюдава ясно оформено "носталгично" виждане за по-познат свят, акцентиращ върху сигурността. Според Шопов разделението във френското общество съществува от доста време, макар и сега да изглежда по-драматично.
A country divided. Yellow: Macron ahead. Grey: Le Pen. (Blue, Fillon. Red, Mélenchon.) courtesy Le Monde. pic.twitter.com/7iIaDknKTj
— Pierre Briançon (@pierrebri) April 24, 2017
Той припомни, че именно Франция първа е отхвърлила идеята за Европейската конституция през 2005 година. В страната от доста време са се наблюдавали негативни настроение спрямо ЕС, като причина за това била глобализацията и миграцията. Примерът, който Шопов посочи е фактът, че за първи път от създаването на Петата република на втори тур на президентските избори двете основни центристки партии няма да имат свои представители.
Всички изследвания сочат, че Еманюел Макрон ще стане френски президент на втория тур, но според Шопов акцента трябва да е върху мобилизацията на останалите граждани в страната, които не са подкрепили нито Макрон, нито льо Пен.
Относно крайнодясната кандидатка Марин льо Пен политологът сподели, че през последните години тя е изградила сериозни позиции, които са ѝ гарантирали стегната подкрепа.
В заключение Шопов прогнозира, че Макрон наистина ще спечели борбата за поста на държавен глава във Франция, но разликата в резултата няма да бъде такава, каквато беше през 2002 година.