Иран и Съединените щати приключиха ядрените преговори в Оман на 11 май без видим пробив относно обогатяването на уран. И двете страни потвърдиха плановете си за бъдещи преговори, съобщава АФП.
Иран призна, че срещата е била "трудна, но полезна".
В публикация в X, говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакайи заяви, че разговорите могат да помогнат "за по-добро разбиране на взаимните позиции и за намиране на разумни и реалистични начини за справяне с различията". Той заяви още, че "следващият кръг ще бъде координиран и обявен от Оман".
Американски служител, пожелал анонимност, каза, че Вашингтон е "обнадежден от днешния резултат и очаква с нетърпение следващата ни среща, която ще се проведе в близко бъдеще", без да уточнява кога.
Разговорите са били "както преки, така и косвени и са продължили повече от три часа".
"Постигнато е споразумение за продължаване напред" и "продължаване на работата чрез технически елементи", добави служителят.
Припомняме, че това беше четвъртият кръг от преговорите. Първоначално насрочен за 3 май в Рим, той беше отложен, като посредникът Оман се позова на "логистични причини".
Това са първите контакти на най-високо ниво между двете страни, откакто Вашингтон се оттегли през 2018 г. от знаковата ядрена сделка по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп.
Въпреки че и Техеран, и Вашингтон заявиха, че предпочитат дипломацията за разрешаване на продължаващия десетилетия спор, те остават дълбоко разделени. Има няколко червени линии, които преговарящите трябва да заобиколят, за да постигнат ново ядрено споразумение и да предотвратят бъдещи военни действия.
Иранският външен министър Абас Аракчи посочи, че Иран има добре известни позиции, основани на ясни принципи. Надяваме се да постигнем решителна позиция на срещата в Оман, добави той.
Пратеникът на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф изтъкна като червена линия обогатяването на урана от страна на Техеран. По думите му, ако срещата в Оман не даде резултат, САЩ ще поемат по различен път. По-рано Тръмп заплаши Иран с военни действия, ако дипломацията се провали.
Техеран е готов да договори някои ограничения върху ядрената си дейност в замяна на вдигане на санкциите. Но прекратяването на програмата му за обогатяване на уран са сред червените линии.
Израел, който се противопоставя на преговорите, които близкият му съюзник Съединените щати води с регионалния си враг Иран, заяви, че на Техеран не трябва да се позволява да се сдобие с ядрени оръжия.
"Иран е най-опасната държава в света. На най-опасния режим не трябва да се позволява да се сдобие с най-опасното оръжие в света", отсече израелският външен министър Гидеон Саар.