Ричард Гренел - съветник на президента Доналд Тръмп и новоназначен ръководител на Центъра "Кенеди" - предизвика полемика с твърдение, че ядреното оръжие, разположено в Украйна след разпада на СССР, никога не е принадлежало на Киев, а е било собственост на Русия.

"Трябва ясно да се каже по повод Будапещенския меморандум: ядреното оръжие принадлежеше на Русия и там си остана. Украйна го върна. То никога не е било украинско. Това е неудобен факт", написа Гренел в платформата X (бившия Twitter).

На изказването му реагира Стивън Пайфър, бивш посланик на САЩ в Украйна и един от участниците в преговорите по Будапещенския меморандум. В отговор Пайфър заяви:

"Гренел греши изцяло. Ядрените бойни глави в Украйна бяха съветски, не руски. След разпадането на СССР те бяха под украински контрол. Междуконтиненталните ракети и бомбардировачи бяха унищожени в Украйна, с изключение на малка част, изпратена в Русия като част от погасяване на дългове."

Будапещенският меморандум бе подписан през декември 1994 г. от Украйна, Русия, САЩ и Великобритания. Според документа Украйна се отказва от третия по големина ядрен арсенал в света в замяна на гаранции за териториалната ѝ цялост и сигурност от подписалите страни.

След анексията на Крим от Русия през 2014 г. и още по-ясно след пълномащабното нахлуване през 2022 г., Украйна многократно е настоявала за консултации в рамките на меморандума, но те така и не се състояха. Това породи остри критики, че гаранциите не са били спазени, а международните ангажименти са останали без последици за нарушителя.

Под поста на Гренел в X, потребител коментира: "Това беше споразумение, което Русия подписа и после наруши." Гренел отговори кратко: "Вярно."

Тръмп: САЩ няма да дават гаранции за сигурност на Украйна, това е работа на Европа

Тръмп: САЩ няма да дават гаранции за сигурност на Украйна, това е работа на Европа

Предстои седмица на активна дипломация