Русия е приела акредитивните писма на нов посланик на Афганистан, с което става първата държава, признала талибанското правителство на страната, съобщава "Ройтерс".

В изявление руското външно министерство заяви, че Москва вижда добри перспективи за развитие на връзките и ще продължи да подкрепя Кабул в областта на сигурността, борбата с тероризма и борбата с наркопрестъпността.

Министерството също така вижда значителни търговски и икономически възможности, особено в енергетиката, транспорта, селското стопанство и инфраструктурата.

"Вярваме, че актът на официално признаване на правителството на Ислямски емират Афганистан ще даде тласък на развитието на продуктивно двустранно сътрудничество между нашите страни в различни области", заяви министерството.

Русия прие номинация за посланик на талибаните

Русия прие номинация за посланик на талибаните

Икономическите и политическите връзки между двете страни, засегнати от санкции, продължават да се засилват

Афганистанският външен министър Амир Хан Мутаки заяви в изявление: "Ценим тази смела стъпка, предприета от Русия, и, ако Бог е рекъл, тя ще послужи като пример и за другите."

Нито една друга държава не е признала официално талибанското правителство, което завзе властта през август 2021 г., когато водените от САЩ сили организираха хаотично изтегляне от Афганистан след 20 години война. Китай, Обединените арабски емирства, Узбекистан и Пакистан обаче са назначили посланици в Кабул, което е стъпка към признаването.

Руският ход е важен етап за администрацията на талибаните, тъй като тя се стреми да облекчи международната си изолация.

Вероятно ще бъде наблюдаван отблизо от Вашингтон, който замрази милиарди от активите на централната банка на Афганистан и наложи санкции срещу някои висши лидери на талибаните, което допринесе за до голяма степен откъсването на банковия сектор на Афганистан от международната финансова система.

Русия постепенно изгражда отношения с талибаните, които президентът Владимир Путин обяви миналата година като съюзник в борбата с тероризма. От 2022 г. Афганистан внася газ, петрол и пшеница от Русия.

Талибаните бяха обявени извън закона от Русия като терористично движение през 2003 г., но забраната беше отменена през април тази година. Русия вижда необходимост да работи с Кабул, тъй като е изправен пред сериозна заплаха за сигурността от ислямистки войнствени групировки, базирани в редица страни от Афганистан до Близкия изток.

През март 2024 г. въоръжени мъже убиха 149 души в концертна зала край Москва при нападение, за което отговорност пое "Ислямска държава". Американски служители заявиха, че разполагат с разузнавателна информация, сочеща, че афганистанският клон на групировката, "Ислямска държава Хорасан" (ИДИЛ-К), е отговорен.

Талибаните твърдят, че работят за заличаване присъствието на "Ислямска държава" в Афганистан.

Русия ще помага на талибаните в борбата им с Ислямска държава

Русия ще помага на талибаните в борбата им с Ислямска държава

Афганистанското крило на ИД е общ враг на Москва и Кабул