Президентът на Южна Корея Юн Сук-йол наскоро започна да практикува голф - за първи път от осем години - като подготовка за бъдещи срещи с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Ройтерс".
Южнокорейските медии информираха, че Юн е посетил голф игрище в събота - спорт, който по информация на неговия офис е играл за последно през 2016 г.
"Много хора, близки до президента Тръмп, ми казаха, че президентът Юн и Тръмп ще имат добра химия", заяви самият Юн на пресконференция, след като поздрави републиканеца по телефона за победата му.
Бивши служители на администрацията на Тръмп и влиятелни републиканци са предложили да помогнат за изграждането на връзки с бъдещия президент, добави той.
Анализатори смятат, че Юн може да се опита да намери начин да извлече изгода от личното си приятелство с Тръмп, за да прокара интересите на Сеул, тъй като външнополитическите планове на Тръмп "Америка на първо място" и неговият непредвидим стил се проявяват във втория му мандат.
Южнокорейските компании в голяма степен разчитат на търговията със Съединените щати и по време на първия мандат на Тръмп страните имаха търкания относно споделянето на разходите за приблизително 28 500 американски войници, разположени в Южна Корея като наследство от Корейската война от 1950-1953 г.
Длъжностни лица в Сеул се подготвят за значителна икономическа промяна, а в неделя Юн призова за преговори с правителството и индустрията, за да са готови за завръщането на Тръмп.
Сходните личности и външни подходи на Тръмп и Юн може да им помогнат да се разбират, отбеляза Рамон Пачеко Пардо - специалист по корейските въпроси в Кралския колеж в Лондон.
"Също така мисля, че Юн като цяло е харесван от политиците в Съединените щати, което ще му помогне, който и да съветва Тръмп относно външната политика", добави той.
Брус Клингнър от фондация "Наследство" във Вашингтон се съгласи, че двамата могат да изградят силни отношения, но предупреди, че това може да не е достатъчно, за да си спести Южна Корея негативни въздействия.
"Въпреки че много лидери ще се стремят да повторят приятелството, което Шиндзо Абе имаше с Тръмп, няма доказателства, че личните отношения са довели до някакви осезаеми, демонстративни ползи за Япония", добави бившият анализатор на ЦРУ, имайки предвид убития бивш японски премиер.
Токио беше третиран по същия начин като Сеул в спорните преговори за споделяне на военните разходи, добави той.