Във връзка с изпадналите в амок криминалната психология познава понятието "разширено самоубийство": изпадналият в амок убива десет души нe защото иска да убие десет души. Той иска да убие себе си, но да не бъде сам в смъртта.
ЕС може би в момента също е на път да извърши самоубийство, но под точно обратния знак: общността иска да предложи на колкото е възможно повече страни перспектива, но пък заради това вече сама губи своята. Дали при голямото разширяване с 10 страни-членки през 2004-та или с приема на България и Румъния през 2007-ма: всички предупреждения, че кандидатите още не са узрели за членство бяха отхвърлени с аргумента, че за бившия Източен блок и за Балканите перспективата за присъединяване към ЕС и самото присъединяване са единствената гаранция за реформите и западната ориентация. Че днес най-голямата опасност произтича от "старите" страни-членки, показва, че самият ЕС не е бил зрял за разширяване.
За да разкрие пред държавите от Централна и Югоизточна Европа перспектива, общността заложи на карта своята собствена такава. Би могло да се каже - самоотвержен акт пред лицето на историческия прозорец, разкрил се във времето. Само че това със самоотвержеността не е съвсем така. Изненадващо често на самоотверженост са способни хората, които нямат собствена идентичност, от която да могат да се отърват. Както изглежда при институциите не е по-различно.
Каква е идентичността на ЕС се обсъжда още дълго преди да бъдат основани неговите предтечи. По ирония на съдбата не друг, а британският премиер Уинстън Чърчил пропагандира "Съединените европейски щати". Генерал де Гол отвръща с предложението си за "Европа на отечествата". Германският външен министър Йошка Фишер в прочутата си реч в берлинския Хумболтов университет още през 2000-та година си пожелава "Европейска федерация", организирана въз основа на принципа на субсидиарността, но все пак суверенна държава, макар и сформирана от суверенни държави.
Схващането на европейците за държавността отдавна е шизофренно. Когато малко след смяната на хилядолетието се обсъждаше масовото присъединяване на държавите от бившия Източен блок, това ставаше под девиза "Разширение или задълбочаване". В крайна сметка най-добре запознатите с европейските въпроси обясниха на гражданите, че разширение и задълбочаване не си противоречат. Това бяха същите онези познавачи, които започнаха все по-силно да се чудят, че европейската идея постепенно започва да губи от притегателната си сила. Че това би могло да има нещо общо с факта, че те, европейските познавачи, искаха да изкарат нас, европейците с обикновен здрав разум, за малоумни - тази идея не им мина през главите.
Закупеният играч е куц!
По същия образец протече и дебатът по въвеждането на еврото. Експерти подчертаха, че създаването на единно валутно пространство би било препоръчително, едва когато държавите-участнички имат ефективни механизми за спазване на критериите за стабилност. Това бе отхвърлено като "неевропейско тесногръдие" и отново бе подчертан уникалният шанс в новото хилядолетие Европа да излезе на терена на новия световен ред като икономически и политически играч с общата валута.
Междувременно се вижда, че закупеният играч, е всъщност куц, който безцелно се лута около центъра на терена, защото е твърде муден, за да атакува, и твърде слаб, за да играе в защита.
С неспособността си да придържа към курса за стабилност поне онази част от своите членове, които участват в общата валута, Евросъюзът е подложен на застрашаващи живота му рискове. В случая дори незабавното присъединяване на Сърбия би изглеждало като ограничен колатерален риск.
Европейците още преди много време взеха решение за стабилизирането на потенциалните членове за сметка на собствената си стабилност. Както изглежда, ще изгубят.
x-man
на 02.06.2011 в 10:01:49 #10ЕС ще си е жив и здрав........ да му мислят задоеканските идиоти от САЩ
.
Явно пак някой хамериканофил е писал тази статия......... за хамериканофилите всичко друго е много зле, всички останали освен тяхната любима хАмерика, са пред самоубииство........
За Китай примерно от 10-тина години, почти непрекъснато повтарят как изведнъж щял да се срути, за ЕС разправят горе долу същото. Без изобщо да си дават сметка, че Китай, ЕС, както и самите те са големи инерционни системи т.е. всичко се случва много бавно, а не изведнъж. Те самите се срутват, бавно бавно от доста време, не от вчера, обаче не го виждат.
Трезвият глас
на 01.06.2011 в 15:53:38 #9Нито в статията виждам някакав смисъл, нито в пове4ето коментари!
От мен само едно:
Не пла4ете са ЕС, а за USA, дните им са преброени!
mrasnika
на 01.06.2011 в 13:30:16 #8Самоубийството на комунистите в Бълхария звучи доста по добре?!
Колкото по масово по добре.....
D0n Kurleone
на 01.06.2011 в 12:31:13 #7Смърт за ЕС.
NikB
на 01.06.2011 в 10:11:54 #6ба си безмислената статия!
Balkandji Yovo
на 01.06.2011 в 10:07:14 #5Самоубийството на ЕС

Uporit
на 01.06.2011 в 09:24:31 #4Мургавей и Мортагон, Вие сте егати тъпаците! Я марш обратно в мръсната дупка, от която сте изпълзяли!
Юлиан-3
на 01.06.2011 в 09:17:38 #3ЕС да се присъедини към Югославия, нова валута-Брена...

XXX
на 01.06.2011 в 08:30:29 #2Тц,тц,тц, какъв "дълбок и многостранен" анализ, даже с елементи на разсъждение!
Ма защо анонимен бе, Нюз-а, срамувате ли се да издадете автора? 
Justice for ALL
на 01.06.2011 в 08:16:50 #1От втората световна война насам европейците странят от крайностите. За това и нещата ще прогресират бавно и мъчително. Няма друг начин, или поне не със сегашните политици, които още са с миленето от след военния период. Говорят за национално помирение, и т.н. Това изобщо не са проблемите на днешното поколение: работа, възможности за кариера, и повече свободно време. Разбира се, в един момент поколенията ще се сменят. Проблемът е, че няма да стане в близките 10 години. Но ще стане. И нещата ще изглеждат различно. Еврото е необходимо на ЕС. Ако го няма бизнесът ще губи милиарди всяка година от валутни курсове и манипулации на пазара. Няма връщане на назад. Основният продблем на ЕС е, че не може да създаде собствени ценности: 1. Един език 2. Унифицирана система за обучение и признаване на дипломи 3. Единен пазар на труда. 4. Силна миграционна политика