Немското правителство го очаква обвинение в Европейския съд поради пазене в тайна на баварските бенефициенти на земеделските субсидии от ЕС, съобщава „Зюддойче Цайтунг", цитиран от Европорталът.
„Ако една провинция не публикува данните, ние няма да се поколебаем да въведем процедура за нарушаване на договора", каза днес говорителят на европейския комисар по земеделие Мариан Фишер Бьол Михаел Ман за немската агенция ДПА.
След като ЕК даде на Германия аванс, тя трябваше да публикува в интернет списък на бенефициентите на почти 5,4 млрд директни помощи от ЕС до края на април. Немската федерация и провинциите трябваше да ги кача онлайн до днес.
Бавария беше обявила първоначално, че няма да участва заради правни съмнения. Така от гледната точка на ЕС Германия не била публикувала бенефициентите.
До вторник на обяд федералната служба за земеделие все още не беше изброила получателите на европейските помощи.
Единствените бенефициенти, които временно не били публикувани, били „някои единични случаи", които можели с успех да подадат оплакване пред съда, каза говорителят на аграрния комисар.
Немският министър на земеделието Илзе Айгнер беше спряла огласяването през април по различни причини. После правителството и провинциите се съгласиха за публикуване в средата на юни.
Аграрните субсидии се разпределят в Германия на равнище провинции. Всички останали 26 страни от ЕС вече са публикували данните.
Фишер Бьол иска да постигне с публикуването повече приемственост за помощите за фермерите, които съставляват най-големото перо в бюджета на ЕС.
Цел е също така повече прозрачност и информация в дебата за бъдещето на субсидиите, който искат да заглушат много пазарно по-либерални страни като Швеция.
Сред бенефициентите са многобройни големи аграрни предприятия, както и голф клубове, енергийни и хранителни концерни. Помощни организации остро критикуваха поведението на Германия.
Ако една страна нарушава европейското право, ЕК може да въведе наказателна процедура и накрая да я отнесе до Европейския съд. Ако правителството не се придържа към решението, след втора процедура го очакват високи парични санкции.