Новият Европейски военен съюз рискува да изключи американските компании от оръжейни договори и подкопава НАТО. Това предупреждение са отправили САЩ към Европейския съюз, като са намекнали за евентуални ответни мерки, съобщава "Ройтерс".
В писмо от 1 май американското правителство заявява, че ограниченията за участието на страни извън ЕС, които се обмислят в Европейския военен съюз, са "отровни хапчета".
"Ясно е, че подобни реципрочни ограничения, наложени от САЩ, няма да бъдат приветствани от нашите европейски партньори и съюзници, и за нас няма да бъде приятно да ги разглеждаме в бъдеще", се подчертава в писмото на двама заместник-министри на отбраната на САЩ, Елън Лорд и Андреа Томпсън, до ръководителката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини.
Всякакви правила, ограничаващи участието на американски компании от отбранителния сектор, също така ще доведат до "драматично обръщане на засилената интеграция през последните три десетилетия на трансатлантическия отбранителен сектор", се предупреждава още в писмото, видяно от "Ройтерс".
Могерини подчерта, че опасенията на САЩ са неоснователни във връзка със споразумението в ЕС, договорено през декември 2017 г. и целящо съвместно да се финансират, развиват и разполагат въоръжени сили.
"Европейският съюз е и остава отворен към американски компании и оборудване", коментира Могерини вчера пред журналисти, добавяйки, че европейският пазар на обществени поръчки е по-отворен от този на САЩ, който вече доминира в световната търговия с оръжие.
Министрите на отбраната на страните членки на ЕС, които обсъдиха правилата, регулиращи военния съюз във вторник, се опитват да се разберат по законодателството до юни за това, как да се позволи участието на страни извън ЕС, включително Великобритания, след като тя излезе от Общността, както и на САЩ.
Холандският министър на отбраната Анк Бийлевелд заяви, че Холандия иска участието на САЩ и предложи механизъм за "аварийна спирачка" за правителствата от ЕС, който да бъде задействан, ако почувстват безпокойство относно участието на страни извън ЕС в отбранителния проект.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп настоя пред правителствата на страните членки на ЕС през февруари миналата година, че САЩ трябва да играят централна роля в Европейския военен съюз.
Ала политиката на Тръмп "Америка на първо място", проблемите, създавани на европейските компании, които навлизат на американския оръжеен пазар и годините на дублиране на военните разходи от страна на отделните страни членки на ЕС, предизвикаха европейски усилия за по-добра интеграция на въоръжените им сили.
Писмото на САЩ, в което се казва, че Брюксел не бива да причинява вреда на процъфтяващите отношения между ЕС и НАТО, е най-откритото противопоставяне на САЩ срещу Европейския военен съюз досега.
volume
на 15.05.2019 в 22:58:41 #7chafeto, те онези с бонусите и добавките си знаят какво говоря. Но иначе точно Унгария ли ще дадеш като пример. Бил ли си там, за да изтъкнеш точно тази дупка... Ако беше казал Чехия, да, наистина прекрасна държава със страхотни хора и политици... но Унгария... моля ти се. Орбан е същият като Бойко. Ако си фен на този тип грандомания, да, Унгария е върхът.
chafeto
на 15.05.2019 в 13:10:07 #6volume Ето, някои хора успяват да трупат публикации за бонус дори и под такива новини, където има опасност западна Европа да не бъде заклеймена както си му е редът. Внимателно, че да не се изпусне някой и да каже евала на ЕС, защото после ще има удръжки --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Воле, не знам какви бонуси, добавки, удръжки и други "бръмбари" ти пърхат из главата, ама трябва наистина да си лишен от способността за самостоятелно разсъждение и адекватна преценка. Или просто си заравяш главата в пясъка. Иначе щеше да видиш колко е "наведена" Европа (с малки изключения като Унгария). Аз нямам проблем да кажа евала на ЕС, но за съжаление той рядко ни дава повод за това.
volume
на 15.05.2019 в 11:28:00 #5Ето, някои хора успяват да трупат публикации за бонус дори и под такива новини, където има опасност западна Европа да не бъде заклеймена както си му е редът. Внимателно, че да не се изпусне някой и да каже евала на ЕС, защото после ще има удръжки
chafeto
на 15.05.2019 в 10:05:22 #4batnasko НАТО е просто платформа използвана от американските военни концерни, за да могат легално да се пласират единствено техните оръжия, на цена назована от тях самите, по цял свят. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- И за да се използва територията на членуващите страни за американски военни бази. Иначе виждаме колко са всъщност реално боеспособните армии в НАТО.
chafeto
на 15.05.2019 в 10:01:48 #3Писмото на САЩ, в което се казва, че Брюксел не бива да причинява вреда на процъфтяващите отношения между ЕС и НАТО, е най-откритото противопоставяне на САЩ срещу Европейския военен съюз досега. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- "Брюксел не бива да причинява вреда на процъфтяващите отношения между ЕС и НАТО". Ама каква формулировка само, а?
Директно казано би звучало така: "Очаквайте проблеми, ако решите да купувате военно оборудване от друг". Това си е съвременна форма на колониализъм, както и да го погледнеш.
nsmilitia
на 15.05.2019 в 09:55:22 #2Изтървахте коня американци алчни. Сега си просперирайте с Америка първо перчем
batnasko
на 15.05.2019 в 09:54:14 #1НАТО е просто платформа използвана от американските военни концерни, за да могат легално да се пласират единствено техните оръжия, на цена назована от тях самите, по цял свят.