Светът трябва да се върне към политика на "максимален натиск" върху Иран, за да се насърчи превръщането му в по-демократична държава, заяви бъдещият специален пратеник на САЩ за Украйна и Русия, генерал-лейтенант от резерва Кийт Келог, по време на събитие на иранската опозиция в Париж., предава "Ройтерс".

Новата администрация на Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент на 20 януари, планира да възстанови подхода от предишния му мандат, който имаше за цел да срине иранската икономика и да принуди страната да преговаря за ядрената си програма и за програмата за балистични ракети, както и за регионалните си действия.

"Този натиск не трябва да бъде само военен, но и икономически, и дипломатически," заяви Келог пред публиката на Националния съвет на съпротивата на Иран (NCRI), базиран в Париж. "Трябва да се възползваме от слабостта, която виждаме сега. Надеждата съществува, но и действията трябва да я последват."

Събитието се проведе в щабквартирата на NCRI в Овер-сюр-Оаз, край Париж, и включваше изказване от президента на NCRI Марям Раджави. Тя заяви, че регионалният баланс на силите вече не е в полза на иранското ръководство, особено след падането на режима на сирийския президент Башар Асад и загубите на основния ирански съюзник "Хизбула" във войната с Израел.

"Дойде време западните правителства да изоставят старите си политики и да застанат на страната на иранския народ," призова Раджави.

Над 900 екзекуции в Иран през 2024 г.

Над 900 екзекуции в Иран през 2024 г.

Това е най-високият брой от 2015 г. насам