САЩ са отговорни за разпалването на сепаратистки настроения сред някои кюрди в северната част на Сирия, като лъжливо обещават да ги защитят, "каквото и да правят". Това подчерта руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов в интервю за руски вестник.
"Смятаме, че някои непохватни действия на нашите американски партньори подхраниха сепаратистки настроения сред някои кюрди", посочи Богданов.
Плановете на Вашингтон за създаване в Северна Сирия на погранични сили за сигурност, доминирани от сирийските кюрди, предизвикаха турската военна кампания срещу сирийските кюрдски милиции, действащи в района, и най-вече срещу "Отрядите за защита на народа".
Анкара разглежда кюрдските милиции в Северна Сирия като близки съюзници с Кюрдската работническа партия (ПКК), която води въоръжен бунт за автономия от турската държава и която е обявена за терористична организация от Турция, САЩ и Европейския съюз.
След започването на операцията "Маслинена клонка" срещу кюрдите в анклава Африн, който е контролиран от сирийските кюрди, Турция се зарече да разшири операцията на изток чак до границата с Ирак, където САЩ поддържат значително военно присъствие.
Вашингтон обаче обеща да подкрепи кюрдите, които са техен ключов съюзник в кампанията срещу терористичната групировка ДАЕШ ("Ислямска държава"), запазвайки войските си в североизточната част на Сирия и по-конкретно в контролирания от сирийските кюрди град Манбидж.