Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви санкции срещу шестима висши китайски и хонконгски представители, обвинени в участие в транснационални репресии и по-нататъшно подкопаване на автономията на Хонконг. Това е първият значим ход на новата администрация за оказване на натиск върху Пекин заради ограничаване на правата и свободите в бившата британска колония, върната на Китай.
Сред санкционираните е Дун Дзингуей, бивш зам.-министър на държавната сигурност и настоящ ръководител на Службата за опазване на националната сигурност в Хонконг. В неговия ресор са попадали операциите срещу предполагаеми чуждестранни шпиони и местни граждани, обвинени в сътрудничество с чужди сили.
Санкции бяха наложени и на министъра на правосъдието на Хонконг Пол Лам, който води съдебни дела срещу десетки продемократични активисти, както и на висши полицейски и служители по сигурността — Сони Оу, Дик Уонг, Маргарет Чиу и Реймънд Сиу.
Според Държавния департамент, санкционираните са участвали в действия, свързани с арести, задържания и преследвания на дисиденти в рамките на прилагането на закона за национална сигурност, наложен от Пекин през 2020 г. САЩ обвиняват китайските и хонконгските власти, че използват този закон екстериториално, включително за да заплашват и тормозят активисти, избягали в чужбина - сред тях и един американски гражданин и четирима души с разрешение за постоянно пребиваване в САЩ.
Санкциите включват замразяване на активи в САЩ и забрана за финансови транзакции с американски физически и юридически лица.
Китай отговори остро на действията на Вашингтон. Говорителят на външното министерство Гуо Цзякун заяви, че САЩ грубо се намесват във вътрешните работи на Китай и че Пекин ще предприеме "решителни контрамерки".
Санкциите са приветствани от правозащитни групи. Франсис Хуей от фондация Committee for Freedom in Hong Kong, самата тя получила политическо убежище в САЩ, нарече стъпката "критично важна за противопоставянето на репресиите в Хонконг".
Държавният секретар Марко Рубио, дългогодишен критик на китайската политика по отношение на човешките права, заяви, че САЩ ще наложат и допълнителни визови ограничения за китайски официални лица, отговорни за ограничен достъп на чужденци до Тибет.