Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви санкции срещу шестима висши китайски и хонконгски представители, обвинени в участие в транснационални репресии и по-нататъшно подкопаване на автономията на Хонконг. Това е първият значим ход на новата администрация за оказване на натиск върху Пекин заради ограничаване на правата и свободите в бившата британска колония, върната на Китай.

Сред санкционираните е Дун Дзингуей, бивш зам.-министър на държавната сигурност и настоящ ръководител на Службата за опазване на националната сигурност в Хонконг. В неговия ресор са попадали операциите срещу предполагаеми чуждестранни шпиони и местни граждани, обвинени в сътрудничество с чужди сили.

Санкции бяха наложени и на министъра на правосъдието на Хонконг Пол Лам, който води съдебни дела срещу десетки продемократични активисти, както и на висши полицейски и служители по сигурността — Сони Оу, Дик Уонг, Маргарет Чиу и Реймънд Сиу.

Според Държавния департамент, санкционираните са участвали в действия, свързани с арести, задържания и преследвания на дисиденти в рамките на прилагането на закона за национална сигурност, наложен от Пекин през 2020 г. САЩ обвиняват китайските и хонконгските власти, че използват този закон екстериториално, включително за да заплашват и тормозят активисти, избягали в чужбина - сред тях и един американски гражданин и четирима души с разрешение за постоянно пребиваване в САЩ.

Санкциите включват замразяване на активи в САЩ и забрана за финансови транзакции с американски физически и юридически лица.

Китай отговори остро на действията на Вашингтон. Говорителят на външното министерство Гуо Цзякун заяви, че САЩ грубо се намесват във вътрешните работи на Китай и че Пекин ще предприеме "решителни контрамерки".

Санкциите са приветствани от правозащитни групи. Франсис Хуей от фондация Committee for Freedom in Hong Kong, самата тя получила политическо убежище в САЩ, нарече стъпката "критично важна за противопоставянето на репресиите в Хонконг".

Държавният секретар Марко Рубио, дългогодишен критик на китайската политика по отношение на човешките права, заяви, че САЩ ще наложат и допълнителни визови ограничения за китайски официални лица, отговорни за ограничен достъп на чужденци до Тибет.

САЩ иска санкции срещу Хонконг заради нарушаване на човешки права

САЩ иска санкции срещу Хонконг заради нарушаване на човешки права

Сред длъжностни лица е и министърът на правосъдието на Хонконг