Трите съюзници, известни като AUKUS - САЩ, Обединеното кралство и Австралия, ще си сътрудничат в изследванията на хиперзвуковите оръжия и начините за защита срещу тях, съобщи британското правителство, цитирано от Би Би Си.
Програмата ще бъде част от отбранителния съюз между Обединеното кралство, САЩ и Австралия, който беше обявен миналата година.
Този ход следва разработването на хиперзвукови ракети от Китай и Русия и предполагаемото им използване от Москва в Украйна миналия месец.
Хиперзвуковите оръжия могат да надхвърлят пет пъти скоростта на звука, което ги прави по-трудни за защита, а освен това могат да летят на малки височини - извън зоната на видимост на наземните радари.
Понастоящем Обединеното кралство не разполага с хиперзвукови ракети.
САЩ и Австралия имат съществуваща съвместна програма за разработване на тези оръжия, но правителството на Обединеното кралство подчерта, че фокусът на новото начинание ще бъде върху отбраната.
Китайският посланик в ООН Дзан Дзюн предупреди, че "неща могат да доведат други части на света до криза" като тази в Украйна, като се позова на последното споразумение между САЩ, Обединеното кралство и Австралия.
Изявлението беше направено след новината, че трите държави ще си сътрудничат в разработването на хиперзвукови оръжия.
Забележките идват на фона на нарастващата загриженост на САЩ и съюзниците ѝ относно нарастващата военна мощ на Китай.