Съединените щати изразиха дълбока загриженост пред правителството на Израел относно въздушен удар в Рафах и настояха за разследване. Това се казва в изявление на Държавния департамент от вторник, цитирано от "Ройтерс". Вашингтон ще следи внимателно резултатите от израелското разследване.
Говорителят на Държавния департамент Матю Милър каза пред репортери, че военните операции, които Израел е провеждал досега в Рафах, не са били толкова мащабни, колкото тези, които е извършвал в централната или северната част на Газа. Администрацията на президента Джо Байдън многократно е предупреждавала Израел да не започва широкомащабна военна офанзива в Рафах.
САЩ ще продължат да подчертават пред Израел задължението си да спазва изцяло международното хуманитарно право, да сведе до минимум въздействието на своите операции върху цивилните и да увеличи максимално потока от хуманитарна помощ, каза Милър.
Триседмичната офанзива на Израел в Рафах предизвика ново възмущение, след като въздушен удар в неделя подпали пожар в палатков лагер в западен район, убивайки най-малко 45 души.
Израел каза, че е нападнал двама високопоставени агенти на "Хамас" в комплекс и не е възнамерявал да допусне и цивилни жертви.
Световни лидери изразиха ужаса си от пожара в определена "хуманитарна зона" на Рафах, където семействата, прокудени от битките другаде, са потърсили подслон.
Милър каза, че Израел не трябва да нанася удари в определените по-безопасни зони, към които е казал на хората да се преместят. Властите в Израел са заявили, че това не се е случило.
"Дълбоко сме натъжени от трагичната загуба на живот в Рафах през уикенда, каза Милър пред репортери. Израел има право да преследва терористите от "Хамас", отговорни за хладнокръвните убийства на цивилни. "Хамас" трябва да спре да се крие зад цивилни в Газа. Но Израел също така има задължението да направи всичко възможно да сведе до минимум щетите на цивилното население, докато извършва своите операции."
Милър също каза, че хуманитарната ситуация в Газа продължава да бъде предизвикателна.
Рафах беше основна входна точка за хуманитарна помощ, преди Израел да засили военната си офанзива от страната на границата с Газа по-рано този месец и да завладее контрола над ГКПП от палестинската страна.
Повече от 36 000 палестинци са били убити при израелската офанзива, съобщи здравното министерство на Газа. Израел започна своята въздушна и сухопътна война, след като екстремисти, водени от "Хамас", нападнаха южните израелски общности на 7 октомври, убивайки около 1200 души и завладявайки повече от 250 заложници, според израелски данни.