Саудитската компания Midad Energy е подписала писмо за намерение да придобие всички чуждестранни активи на руския петролен производител "Лукойл".
Това написа "Ройтерс". Агенцията се позова на източници, запознати с въпроса.
Споразумението е подписано в края на януари на фона на това, което Ройтерс нарича "състезание с висок залог" срещу конкуренти, сред които американският частен инвестиционен фонд The Carlyle Group.
Съгласно предложените условия Midad ще закупи активите в брой и ще депозира средствата в специална ескроу сметка, докато не получи одобрение от американското министерство на финансите за завършване на сделката.
"Midad работи за осигуряване на съответствие с необходимите регулаторни изисквания. Това се разглежда като ход с висок залог, подкрепен от силни политически връзки със Саудитска Арабия", заяви един от източниците пред "Ройтерс".
Въпреки това, няма гаранция, че Вашингтон ще одобри продажбата, предупредиха източниците.
Midad и "Лукойл" отказаха да коментират.
"Ройтерс" съобщи в средата на декември, че саудитската фирма е сред водещите претенденти за международния портфейл на "Лукойл".
В края на януари "Лукойл" обяви, че е постигнала предварително споразумение за продажба на активите на The Carlyle Group.
След това съобщение фондът започна преговори с инвеститори от Обединените арабски емирства за привличане на партньори, в случай че сделката бъде сключена, съобщи "Ройтерс".
Други участници в търга, включително Chevron, Quantum Energy Partners и инвестиционната банка Xtellus Partners, продължават преговорите за потенциално придобиване.
САЩ наложиха санкции на "Лукойл" през октомври 2025 г. като част от усилията да се окаже натиск върху Русия да прекрати войната в Украйна, което накара компанията да започне да търси купувач за чуждестранните си активи.
Първоначално "Лукойл" се опита да продаде портфейла на швейцарския търговец на петрол Gunvor, но американските власти блокираха сделката, наричайки търговеца "марионетка на Кремъл" поради връзките му с руския милиардер и дългогодишен съюзник на Путин Геннадий Тимченко.
"Лукойл" представлява около 2% от световното производство на петрол, като приблизително 0,5% от него идва от международните му операции.
Компанията притежава три рафинерии в Европа, дялове в нефтени находища в Гана, Египет, Ирак, Казахстан, Нигерия, Мексико и Узбекистан, както и стотици бензиностанции по целия свят, включително в САЩ.
Международните активи на Лукойл бяха оценени на около 22 милиарда долара през 2024 г.
Припомняме, че саудитската компания Midad Energy има дълбоки политически връзки с Москва и Вашингтон.
Главният изпълнителен директор на Midad Energy Абдулелах Ал-Айбан е брат на влиятелния саудитски съветник по националната сигурност Мусаед Ал-Айбан. Той участва в мирните преговори между САЩ и Русия в Саудитска Арабия през миналия февруари. Баща им Мохамед Ал-Айбан е началник на разузнаването на кралството.
Офертата на Midad Energy идва на фона на процъфтяващото икономическо сътрудничество между САЩ и Саудитска Арабия под ръководството на президента на САЩ Доналд Тръмп, надграждащо десетилетни отношения в областта на енергетиката и сигурността.
Само през 2025 г. Рияд и Вашингтон подписаха споразумения, обхващащи отбраната, енергетиката и технологиите, като Саудитска Арабия обеща инвестиции до 1 трилион долара.
Midad Energy има амбициозна стратегия за разширяване, подчертана от сделка с Алжир за 5,4 милиарда долара през октомври.
USD
CHF
EUR
GBP