Вождът на Северна Корея Ким Чен-ун е контролирал голямо военно учение, симулиращо нападение над южнокорейската президентска резиденция "Синята къща" - институцията в сърцето на политическия скандал, разразил се в Сеул в последно време, съобщават световните информационни агенции.

Симулативното учение на специалните сили на Северна Корея, което Ким Чен-ун е наблюдавал с бинокъл, е имало за цел да удари конкретни вражески мишени, сред които и "Синята къща", отбелязва севернокорейската официална агенция.

Не се уточнява кога е извършено учението, както и не се споменава нищо за петъчния парламентарен вот за импийчмънт срещу президентката на Южна Корея Пак Гън-хе заради големия корупционен скандал.

Снимка в органа на Комунистическата партия показва макет с реални размери на "Синята къща" като мишена.

Президентката ще остане в "Синята къща", макар пълномощията ѝ да са замразени и прехвърлени на премиера, докато Конституционният съд реши окончателно дали тя трябва да се оттегли.

Южнокорейският премиер призова за висока степен на бойна готовност в случай на провокация от Северна Корея, включително и евентуални кибератаки.