Германският канцлер Олаф Шолц и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп в четвъртък по време на телефонен разговор се обединиха около позицията, че войната на Русия срещу Украйна е продължила "твърде дълго".
Това се казва в изявление на Берлин, цитирано от АФП.
"От съществено значение е да се придвижим възможно най-бързо към справедлив, справедлив и траен мир", се казва в изявлението.
Европейските нации обсъждат възможността да изпратят войски в Украйна в случай на примирие или мирно споразумение, след като Тръмп ясно заяви, че няма да ангажира американски войски за гарантиране на сигурността, съобщиха официални лица и дипломати.
На среща в Париж на 7 декември с Макрон и украинския президент Володимир Зеленски, Тръмп подчерта, че американски войски няма да участват в такава мисия, оставяйки отговорността на европейските страни.
"Дори ако има гаранция за сигурност от НАТО, европейските сили ще поемат водеща роля", заяви високопоставен европейски представител.
Зеленски заяви в четвъртък при пристигането си на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел, че единството между Европейския съюз и Съединените щати е от решаващо значение за постигането на мир в Украйна.
"За нас е много важно, особено от началото на следващата година, да имаме единство между Съединените щати и ЕС, както и сред страните в Европа," подчерта Зеленски. "Само заедно - САЩ и Европа - можем наистина да спрем Путин и да спасим Украйна."
Сред темите на срещата, посветена на подкрепата за Украйна, са защитата на енергийната инфраструктура на страната, увеличаване на производството на оръжия в Украйна и спешна помощ за образователната система, уточни президентът.