Най-големият износител на петрол в света – Саудитска Арабия, има какво да губи ако световната икономика се пренасочи към чиста енергия, пише агенция "Франс прес".
Доколкото реговорите на климатичната конференция в Париж между 195-те страни са насочени към постигането на съгласие за спасяване на климата и за намаляване на вредните емисии на парникови газове, може би не е изненадващо, че Рияд е обвинена, че спъва процеса.
"Дълго време Саудитска Арабия не беше на първа линия в тези преговори", казва Паскал Канфен от вашингтонския Институт за световни ресурси и допълва: "Но тук те блокират почти всяка тема."
Доходите от петрола са повече от 90 на сто от всички приходи на Саудитска Арабия, най-голямата арабска икономика. Тя е най-големият износител на петрол в света и вторият най-голям производител.
„Те могат да загубят всичко и нямат много какво да спечелят”, посочва Харджийт Сингх, който е активист по спасяването на климата.
Влизайки в сила през 2020 година, споразумението от Париж ще се опита да ограничи емисиите на задържащи топлината в атмосферата парникови газове, получени от изгарянето на въглища, нефт и газ.
Учените смятат, че повечето изкопаеми горива трябва да останат в земята, ако светът иска да постигне целта си за ограничаване на затоплянето на планетата до или под 2 градуса по Целзий над нивата преди индустриалната революция. Това би изисквало революция в глобалната енергийна индустрия – промяна, която може да бъде възможна благодарение на увеличеното използване на възобновяеми енергийни източници, чиито цени падат, или от ядрена енергия.
Рияд обаче не разглежда нещата по същия начин. На конференцията в Париж за климата саудитският петролен министър заяви, че приема преминаването от петрол към природен газ, от който страната също има огромни запаси, както и използването на технологии за улавяне и складиране на вредните емисии.
И докато Саудитска Арабия обяви, че е решена да стимулира използването на слънчева и вятърна енергия, шефът на петрола в страната призова за „политика за намаляване на емисиите, която не се отнася зле към който и да е от източниците на енергия”.
На конференцията в Париж нито една държава не е наложила вето, като се търси възможно най-широк консенсус.
Говорителят на арабските природозащитници IndyAct заяви, че Саудитска Арабия често говори от името на арабските страни. Рияд обаче не отразява разбиранията на всички арабски държави, като например на Мароко и Йордания, които са дълбоко ангажирани в разработването на възобновяеми енергийни източници.
Саудитска Арабия до последната минута се опитва да попречи на напредъка, „това може да се реши в телефонен разговор между Париж и Рияд”, посочва Канфен.
В жест на добра воля, петролният гигант обеща миналия месец да "избегне" 130 милиона тона емисии на парникови газове до 2030 година.
Глобалните емисии са били малко под 53 милиарда тона през миналата година.