Швейцария ще търси по-тесни връзки в областта на отбраната и сигурността с Европейския съюз и НАТО, като същевременно запази традиционния си неутралитет след нахлуването на Русия в Украйна. Това обяви правителството на страната, цитирано от "Ройтерс".

В документ, одобрен от кабинета, се призовава и за изграждане на собствените военни сили на Швейцария.

Войната в Украйна показа нарастващата заплаха от хибриден конфликт, кампании за дезинформация, кибератаки, секретни операции и дори въоръжен конфликт, отбелязват управляващите.

В изявлението се подчертава, че е в интерес на Швейцария да ориентира своята политика за сигурност и отбрана по-последователно от преди към международно сътрудничество, като се посочват шансовете за разширяване на политическото сътрудничество в Европа, по-специално с НАТО и ЕС.

Украйна прие Швейцария да е посредник в конфликта й с Русия

Украйна прие Швейцария да е посредник в конфликта й с Русия

Москва не вярва в неутралността на Швейцария

Те трябва да се използват за укрепване на отбранителната способност на страната, като се зачита неутралитетът, поясняват от правтелството.

Това може да включва повече участие в съвместни учения, разширяване на военното сътрудничество, засилване на съществуващите връзки на инициативата "Партньорство за мир" с НАТО или присъединяване към екипите на ЕС за бързо разгръщане за спасителни и евакуационни операции.

Прекомерното сближаване до военния алианс би означавало отклонение от внимателно поддържаната традиция да не се заема страна, което според поддръжниците на тази политика е помогнало на Швейцария да просперира мирно и да запази специална роля на посредник, включително по време на противопоставянето на Запада със Съветския съюз.

Швеция и Финландия - страни, които също спазваха неутралитет - сега се присъединяват към НАТО. Швейцария обаче все още остава далеч от тази стъпка.

Русия не приема Швейцария за посредник в конфликта с Украйна

Русия не приема Швейцария за посредник в конфликта с Украйна

Причината - Русия вече не смята Швейцария за неутрална страна