Лидерът на крайнодясната румънска партия "Алианс за обединението на румънците" Джордже Симион води в президентската надпревара в Румъния, според ново проучване на CURS, проведено между 19 и 22 март и цитирано от Hotnews.ro.

Проучването, първото след окончателното потвърждаване на кандидатите, поставя лидера на AUR с 29% в първия кръг на гласуването.

Предишно проучване на AtlasIntel също го посочи като фаворит с над 30 процента.

Въпреки това битката за второто място остава напрегната, като Крин Антонеску, кандидатът на на управляващата коалиция на Социалдемократическата партия, Национално-либералната партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния, получава 22%, докато независимият кандидат Никусор Дан, кмет на Букурещ, следва с 18%. Този резултат противоречи на анкетата на AtlasIntel от 13-15 март, според която Дан е с 26%, а Антонеску със 17,9%.

Виктор Понта, бивш министър-председател, който сега се кандидатира като независим, се нарежда на четвърто място в анкетата на CURS с 13%, пред кандидата на USR Елена Ласкони с 12%. И двете са спечелили позиции в сравнение с проучването на AtlasIntel, което ги поставя съответно на 9% и 3,9%.

Кандидатите извън първите пет колективно държат 6% от предпочитанията на гласоподавателите, докато около 30% от анкетираните остават нерешителни или планират да се въздържат.

Проучването на CURS анкетира 1203 пълнолетни румънски граждани по телефона.

Румъния разследва инфлуенсъри за изборни манипулации в полза на Джорджеску

Румъния разследва инфлуенсъри за изборни манипулации в полза на Джорджеску

Обиски се извършват в окръзите Брашов, Ботошани, Кълъраш, Долж, Галац, Гюргево, Марамуреш, Муреш и Тимиш

Крайнодесният политик Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите на 24 ноември 2024 г., благодарение на кампания в социалните мрежи, най-вече в TikTok. Въпреки че декларира "нула леи" разходи за промоция, разузнавателните служби установиха, че популяризирането му е било финансирано и координирано. Конституционният съд анулира резултатите от изборите и насрочи нови за май 2025 г., като се позова на доказателства за външна намеса.

Джорджску така и не бе допуснат да се състезава отново. 

Припомняме, че анулирането на президентските избори в Румъния беше остро критикувано от администрацията на САЩ. 

Централното избирателно бюро отхвърли петима кандидати за изборите в Румъния

Централното избирателно бюро отхвърли петима кандидати за изборите в Румъния

Изборите са на 4 май 2025 година