Изстрели отекват по улиците на сирийския град Дараа, където силите за сигурност провеждат безпрецедентна по мащаба си операция срещу опозиционните активисти, предаде „Ройтерс". Местни жители твърдят, че телата на убитите лежат непогребани по улиците.
Армията, подпомогната от танкове и снайперисти, започна мощно настъпление в Дараа в понеделник призори. Най-малко 11 души загинаха, след като бронираните машини откриха огън по жилищен квартал.
„Срещу нас в момента се извършва истинско клане", заяви жител на Дараа по сателитен телефон, като във фона се чуваха изстрели. „Убиват деца, нямаме ток от три дни, водата ни е спряна", допълни още той.
Информацията не може да бъде проверена, тъй като сирийските власти за забранили достъпа до разбунтувалите се градове на почти всички чуждестранни медии. Държавната телевизия твърди, че военните са дошли „на помощ на гражданите на Дараа".
300-хилядният град е център на съпротивата срещу авторитарния режим на президента Башар ал-Асад. Протестите в Сирия избухнаха, след като няколко местни младежи бяха арестувани заради антиправителствени графити. Исканията на демонстрантите са свързани с по-добри условия на живот и по-ефективна борба с корупцията.
Властта отвърна на уличния натиск с кръвопролитна саморазправа с опозицията. До момента за загинали 350 души, като се смята, че само през почивните дни са били убити 120 души.
Правозащитни организации съобщиха, че десетки опозиционни активисти са били арестувани през последните няколко дни в Сирия. Те са един от малкото източници на видеоклипове и снимки от случващото се в Дараа. Разпространени от тях кадри показват танкове и войници от редовните части, които се движат по улиците на града.
Президентът Башар ал-Асад демонстрира гъвкавост пред международната общност и изпълни част от исканията на демонстрантите, сред които премахване на извънредното положение. Той заяви, че всякакви последващи протести ще се считат за саботаж.
Опозицията не се подчини и хората отново излязоха по улиците, за да поискат изпълняване на всички поставени условия. В отговор властите започнаха още по-кървава „наказателна акция".
Франция и Италия призоваха ЕС и ООН чрез санкции да окажат натиск на Сирия и репресиите срещу опозицията да бъдат прекратени. Никола Саркози подчерта, че Франция няма да предприема никакви действия в региона преди съответното решение на Съвета за сигурност.
Kurin
на 27.04.2011 в 04:08:53 #8vs3 | 26.04.2011 21:30 Нато? ООН? Ама вие сигурно се шегувате ... че то в Сирия няма нефт - що да се хабят? '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' Нефт нямат, ама имат свръхзвукови противокорабни ракети "Яхонт", руско производство, току-що доставени, и точно защото свръхзвукови, тях нищо не ги улавя и сваля, а поразяват до 300 км! http://www.sergib.agava.ru/russia/chelomei/p/800/yahont.htm
vs3
на 27.04.2011 в 00:25:37 #7Планина - малко бъркаш нещата. Всичко си идва на мястото като се сетиш за английската "мъдрост" - "няма вечни приятели, има вечни интереси". Просто Либия има нещастието да е арената където големите сили си мерят големите пи*ки. Можеби не случайно САЩ в началото се суетяха и се чудеха какво да правят - все пак Кадафи им беше станал почти приятел - и ги пусна нефт да вадят, и им подари и нещастните ядрени центрофуги (които по една случайност са същите като в Иран, и по друга случайност ползват същите контролери на Сименс които случайно вируса Stuxnet атакува) и тн. Просто Кадафито беше станал удобен на американците. Още ми е чудно що решиха да го сменят? За франсетата не се чудя - Кадафито пусна италианците да копат там за нефт и газ и ония се чувстваха пренебрегнати. Ама виж жабарите що се вързаха на въдицата ми е доста чудно. А за руснаците - Кадафито им беше показал среден пръст като не ги пусна да ровят (колкото те искаха) и съответно те пък си направиха пас на въпросната резолюция на ООН-то.. ама май вече съжаляват Истината е, че на всичките им е през оная работа за човешките права и прочее. Ако въпросните права по няква случайност съвпадат с техните интереси - чудно, имаме си оправдание да го бомбим заради някви права. Ако нямаме друго оправдание - ще си намерим. Важни са интересите, другото е вятър работа.
sheitan
на 27.04.2011 в 00:16:37 #6Ти отдолу, нали знаеш, че щастливите са У гробищата
planina
на 26.04.2011 в 23:45:04 #5Абе нещастници комунистически. Що не вземете да млъкнете а? Що не иде Русия да спасява сирийците. Щото е толкова теористична и диктаторска държава като Сирия. Руснаците ни освободиха през 1878, нали? Защо го направиха? Защото имаха интереси на Балканския полуостров. Това какво означава, че не трябва да сме им благодарни ли? Много сте прости, ама много. Разбира се, че ще пратиш войниците и техниката си някъде, където имаш интерес. Няма да мреш за нищо. Големи сте идиоти.
sheitan
на 26.04.2011 в 23:13:45 #4Е сега ще се види дали са били толкоз загрижени за циганския народ в Либия. В Сирия нема нафта, нема газ, ако не защитят народа сирийски, значи яснооо 10000% кьотека в Либия е за петрола
rudy
на 26.04.2011 в 22:32:25 #3има ли нефт в Сирия?
vs3
на 26.04.2011 в 22:30:41 #2Нато? ООН? Ама вие сигурно се шегувате ... че то в Сирия няма нефт - що да се хабят?
Turpentine
на 26.04.2011 в 17:53:46 #1Всеки диктатор, независимо от идеологията, независимо как е дошъл на власт, независимо дали е поддържан от САЩ, Русия или някоя друга държава, оставя по-малка или по-голяма планина от обувки след себе си.