Жителите на сирийския град Суейда съобщават за относително спокойствие, след като правителството, водено от ислямисти, обяви, че бедуинските бойци са се изтеглили от преобладаващо друзкия град. Американският пратеник Том Барак потвърди, че споразумение за прекратяване на боевете е в процес на изпълнение.

Сблъсъците в Суейда, започнали преди седмица между бедуински и друзки бойци, прераснаха в кръвопролитие с над 900 загинали по данни на Сирийската обсерватория за човешки права. Това е едно от най-тежките изпитания за временно изпълняващия длъжността президент Ахмед ал-Шараа, който по-рано тази година получи подкрепа от САЩ, но сега е изправен пред задачата да възстанови контрола в разкъсаната от война страна.

Събота премина под звуците на бойни действия въпреки обявеното примирие, а ден по-късно сирийският вътрешен министър Анас Хаттаб заяви, че силите за сигурност са овладели положението и са започнали подготовка за размяна на пленници и възстановяване на стабилността в региона.

Американският представител Барак определи настоящия етап като "основа за дългосрочна деескалация" и подчерта, че се работи по логистиката за размяна на заложници. В същото време обаче местни жители съобщават за тежка хуманитарна ситуация - липса на вода, ток и действащи болници. "Труповете още не са прибрани, а в болницата се носи тежка миризма на смърт", казва местен жител, цитиран от "Ройтерс".

Според Сирийската мрежа за човешки права, от 13 юли насам в провинция Суейда са загинали поне 321 души, сред които жени, деца, цивилни, бедуински бойци и членове на местни въоръжени групи. Организацията отбелязва, че и двете страни са извършвали полеви екзекуции.

Въпреки постигнатото временно примирие, напрежението остава високо, а перспективата за траен мир - несигурна.

Започва ли нова криза в Близкия изток и какви са възможните сценарии?

Започва ли нова криза в Близкия изток и какви са възможните сценарии?

Анализ на експерти от Атлантическия съвет в САЩ