Повече от 20 държавни служители от отдела за правителствена ефективност на съветника на президента Доналд Тръмп милиардера Илон Мъск подадоха оставка, за "да не бъдат използвани срещу критични обществени услуги", съобщава АП.
"Ние се заклехме да служим на американския народ и да спазваме нашата клетва към конституцията в президентските администрации, пишат те в съвместно писмо за напускане, копие от което беше получено от АП. Въпреки това стана ясно, че вече не можем да спазваме тези ангажименти."
Служителите също така предупредиха, че много от тези, привлечени от Мъск да му помогнат да намали размера на федералното правителство при администрацията на президента Тръмп, са политически идеолози, които нямат необходимите умения или опит за задачата, която им предстои.
В изявление прессекретарят на Белия дом Каролайн Лийвит отхвърли масовата оставка.
"Президентът Тръмп няма да бъде възпрян да изпълни обещанията, които даде, за да направи нашето федерално правителство по-ефективно и по-отговорно пред трудолюбивите американски данъкоплатци."
Припомняме, че Мъск отправи категорично предупреждение към федералните служители, че ще им бъде даден "втори шанс" да отговорят на изпратеното от него електронно писмо, в което ги призовава да обосноват своята работа или да бъдат освободени.
Заплахата на Мъск идва след като представители на администрацията на президента заявиха, че федералните служители не са задължени да отговарят на искането му. Някои федерални служби като Министерството на финансите инструктираха своите служители да се съобразят с искането, докато Пентагона отказа да го изпълни.
В крайна сметка, Службата за управление на персонала (OPM) разпореди, че служителите могат да игнорират заплахата на Мъск. В отговор милиардерът заяви:
"При втори отказ ще последва уволнение, освен ако президентът не реши друго."
Белият дом не коментира веднага изявленията на Мъск.
Мъск, който е изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, бе натоварен от президента Тръмп със задачата да намали драстично федералната администрация чрез новата Агенция за ефективност на правителството (DOGE). Досега инициативата е довела до уволнение на над 20 000 федерални служители; предложено напускане срещу обезщетение (buyouts) за още 75 000 души; срив в дейността на правителствени агенции, включително блокиране на финансиране за USAID, оставяйки медикаменти и храни в складове.
Съдебните искове срещу администрацията на Тръмп също се множат. Синдикати на федералните служители настояват съдът да обяви имейла на Мъск за незаконен, а федерален съдия вече блокира достъпа на DOGE до чувствителни бази данни на Министерството на образованието и OPM.
Съкращенията, наложени от Мъск, вече оказват влияние върху частния сектор, където фирми, работещи по правителствени договори, също освобождават работници и замразяват плащания към доставчици.
Опозицията в Конгреса и експерти поставят под въпрос законността на назначението на Мъск, което е направено без одобрението на Сената. В същото време вътрешните противоречия в администрацията на Тръмп показват, че федералните агенции не са единни в изпълнението на неговите политики.
Срещу масовите уволненията в службите вече бяха заведени и дела.