Украинците реагираха на споразумението за минералите със смесени емоции - някои се надяват то да се окаже полезно за Украйна, а други го считат за форма на империализъм, при който Вашингтон се възползва от острата нужда на Украйна от продължаваща подкрепа от САЩ, съобщава "Юронюз".
Украинският президент Володимир Зеленски подчерта, че споразумението, подписано със Съединените щати, е резултат от преговори, довели до "наистина равнопоставена сделка".
Във вечерното си обръщение той отбеляза, че споразумението не предвижда задължения за изплащане на предишна американска помощ за Киев.
След няколко месеца на интензивни дискусии САЩ и Украйна финализираха сделката, която се очаква да предостави на Вашингтон достъп до критичните минерали и други природни ресурси на Украйна. Киев се надява то да осигури устойчива подкрепа за защитата му срещу Русия.
Украински официални лица заявиха, че подписаното в сряда споразумение е значително по-изгодно за Украйна в сравнение с по-ранните варианти, за които те твърдяха, че поставят Киев в подчинена роля и предоставят на Вашингтон огромен контрол върху ресурсите на страната.
Споразумението, което предстои да бъде ратифицирано от украинския парламент, ще създаде фонд за възстановяване на Украйна, който според официални лица ще улесни продължаващата американска военна подкрепа.
По-ранна версия на въпросната сделка беше близо до финализиране, но в крайна сметка това не се случи заради спорна среща в Овалния кабинет между президента на САЩ Доналд Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и украинския лидер.
Отделно, днес премиерът на Украйна заяви пред парламента, че два от трите документа, свързани със сделката за минерали, няма да е необходимо да бъдат ратифицирани.
Кабинетът на Украйна регистрира законопроект за ратифициране на споразумението за минералите със САЩ късно снощи.
Украйна се стреми да го ратифицира през следващите няколко седмици, посочи първият вицепремиер Юлия Свириденко.
"Искаме да го ратифицираме възможно най-скоро. Така че планираме да го направим през следващите седмици", отбеляза тя.
Шмигал е уведомил парламента, че двата допълнителни документа обхващат подробности за изпълнението и няма да се нуждаят от парламентарен вот, за да бъдат ратифицирани.
Somebodyelse
на 12.05.2025 в 18:41:06 #38Брейвик, тръгнахме от "милиарди долари" , минахме през примера ти за украинските минерали , където искали 50% ( ??? ) и стигнахме до признанието, че е световна практика да се дават 3-4 % при този тип концесии. Сега за да преценим дали 1.5% на Дънди са спараведливи, трябва да видим и останалите услаовия на концецията - какви финансови, инвестиционни и други задължения са поели с този договор. Ти имаш тази информация за да се произнесеш информирано по случая ?
bravebg
на 10.05.2025 в 00:04:38 #37тоя дето се прави на луд маи си ти
хвщаш се за прилагателното "африкански колонии", но не отговаряш на същественото защо дори и "стандарта" ти да е верен не е спазен при нас? Защо 1,5%, а не 4%? Да не говорим и че това 1,5% е от скоро.... преди това маи дълги години са били на 0,8%.....
И каква стана тя, хич да не вярваш на това , което аз пиша ти сам изкара данни, че ни ощетяват поне двойно
Somebodyelse
на 09.05.2025 в 15:02:44 #36Не се правим на луд Брейвик. Световният стандарт за ad valorem концесии е 3-4 %. Какви африкански колонии , какви 5 лева ???
bravebg
на 09.05.2025 в 08:15:23 #35Страхотен пример....African Development Bank Group... нямам какво да добавя.... дори на африканските си колонии, кукловодите подхвърлят 3-4% , при нас 1,5% ...
Somebodyelse
на 08.05.2025 в 23:18:46 #34Концесионният договор за мина Челопеч е ad valorem (процент върху брутната стойност на продукцията), а не profit‑based. В съответствие с договора ройалти-то е фиксирано 1.5 % от грос стойността на мед, злато и сребро в добитата руда, изчислявана по средната LME цена за предходните шест месеца
Somebodyelse
на 08.05.2025 в 23:11:22 #33По световни данни златодобивните концесионни договори традиционно прилагат два основни типа роялти: Ad valorem (според оборота) – Средният роялти за „твърди“ концесии (на база продажни приходи) е около 3 – 4 % от стойността на продукцията. African Development Bank Group Profit‑based (според печалбата) – В юрисдикциите, които начисляват роялти върху нетната печалба (на модел „resource rent“), ставките обикновено са под 20 % от печалбата, като средно се движат около 15 %
bravebg
на 08.05.2025 в 09:33:55 #32Пак говориш глупости... първо, това е точно в компетенцията ми и като образование и като практически опит... второ трагедията е, че тук дори не са нужни кой знае какви "легитимни икономически анализи", дори елементарни "махленски сравнения на улично ниво" ясно показват измамата.... трето, чевече, ти бавно загряващ ли си? Темата тук започва от сравнителен анализ..... Наркомана иска да делят 50:50 печалбата, а по нашите концесионни договори се залага между 1.5% и 4.5%..... което от бюджетните приходи се вижда че е смешна сума.... могат да се направят още безброй сравнителни анализи от малко по-изгодни договори, до изключителна собственост на държавата върху тези находища и прибиране на 100% от печалбата.....
Somebodyelse
на 07.05.2025 в 22:47:52 #31Дали е нормално от твоя и моя гледна точка е едно, а нормално от гледна точка на практиките на световния пазар и от гледна точка на договора е друго. Можеш ли да направиш сравнителен анализ на концесионните договори на тези две фирми с подобни концесионни договори на тези или други фирми другаде по света при сходни условия ? Второ , имаш ли неоспорими доказателства, че концесионните договори са неизгодни, базирано на легитимни икономически анализи , а не на махленски сравнения на улично ниво ? Ако можеш - давай ! Ако не нямаш право да изказваш по въпроси извън компетенцията ти !
bravebg
на 07.05.2025 в 19:28:50 #30добре, хайде приемаме, че това което аз пиша не е вярно, приемаме изцяло твоята версия - печалбите им не са милиарди ами са 350-400 милиона лева..... това им е чистата печалба, която всяка година всеки от тях взима.... ЧИСТА ПЕЧАЛБА след разходи, инвестиции, бонуси и т.н. Ти смяташ ли че е нормално някой да ти дойде от друга държава, да ти копа твойте блага и да продаде каквото е изкопал в задния ти двор и накрая дори не си делите печалбата?!? това е чиста далавера за мен.... с твойте ресурси печалбата за мен? смяташ ли това за нормално? дори и да не са милиарди, айде стотици милиони да са..... нормално ли е? т.е. ти отиваш някъде на готово само за да прибираш печалбата.... да, правиш инвестиции ама те са признат разход дето се покрива от изкопаното и остават стотици милиони печалба.... и то дори не го копат те, нашите хора го копат, с част от прихода им плащат някакви заплатки и това е признат разход, след който им остават стотици милиони..... пълна бутафория....
Somebodyelse
на 07.05.2025 в 17:58:29 #29Брейвик, напълно свързано си пиша , но не ти изнася и се правиш, че не разбираш. Нормално
Бълваш пропагандни лъжи за чужди фирми , които ограбвали България без доказателства , базирано на някакви си твои разсъждения.
bravebg
на 07.05.2025 в 09:03:15 #28Somebodyelse на 05.05.2025 в 23:33:27 ама човек ти все по не свързано говориш..... разбира се че марионетното управление и корупцията имат много и най-различни схеми и проявления..... на най-различни нива, от най-различни изпълнители, по най-различни начини.... в случая с ресурсите е избрана концесия и там е мястото, където е трябвало да бъде защитен националния интерес.... при магистралите има договор за възлагане и т.н. .... не е проблема в избраната форма, а в това, че не се защитава обществения интерес.... и да милиарди се точат със и без концесионни такси, доро утро приятелю! и да трябва да бъдат спрени точенията както през концесионни договори така и през всякакви други договори и форми на нарушаване на националния интерес.....
Somebodyelse
на 05.05.2025 в 23:33:27 #27Така, да обобщим : Дали има или няма концесионен договор няма никакво отношение по въпроса дали фирмите "точат" милиарди. Аурубис и Челопеч имат концесион договор и "точат" милиарди ( недоказана никъде спекулация ) Други крупни ( или не ) български фирми НЯМАТ концесионен договор и "точат" милиарди ( също недоказана никъде спекулация ) Твоят пост обаче изрично подчертава "Аурубис и Челопеч хвърлят една смешна концесионна такса" създавайки погрешното впечатление, че именно тази концесионна такса е в основата на "точенето на милиарди" а както видяхме "милиарди се точат" и БЕЗ концесионна такса.
bravebg
на 05.05.2025 в 09:31:32 #26Пак не ти разбирам тезата.... ама разбира се ако някой укрива данъци и ощетява българското общество ще пиша против него..... тук се уцели статия за корумпиран и престъпен ръководител на държава, дал си ресурсите на държавата в смешна сделка и аз направих аналогия с нашите престъпни и корумпирани ръководители, направили същото.... под други статии темата е била за друг бизнес и схеми и там съм ковал родната олигархия.... тя по принцип е много тясно свързана с родните политици.... те са си умесени в едни лaйнa.... редовно съм нареждал Домуса, главния сглобкаджия дето си замина - Трактора, Черепа, Пееф и т.н.... схемите с кеша по магистралите, източването около Белене и т.н..... да те също точат милиарди годишно.... прядъка там също според мен е безспорен.....
Somebodyelse
на 05.05.2025 в 04:43:02 #25Брейвик, дали капитала ще остане в България ( дори за българските фирми не задължително да оставят капитала в България ) или не , не променя факта, че макар и законно укриването на данъци ощетява българското общество. Дали ще е направено от чужди или български фирми , резултата в същия. Защо не напишеш как крупни български фирми “точат милиарди годишно “ от българския бюджет ? Доказателства ? “ Ей ти търговския регистър, влизаш намираш всички свързани фирми, вадиш им финансовите отчети и всичко ще ти е "достоверно" или поне публичната част, която декларират”
bravebg
на 05.05.2025 в 01:25:03 #24Започна да говориш несвързано.... - разбира се тези вратички могат да се ползват от български фирми, ами страхотно - българската фирма, която добива руда ще продаде евтино на друга българска фирма посредник, която ще реализира голяма печалба и капитала ще си остане в България.... - точно това правя - обвинявам българските законодатели и властимащи.... въпросните "родни мисирки евроатлантици", от първият ми коментар.... не е луд тоя дето яде баницата....
Somebodyelse
на 04.05.2025 в 22:56:51 #23Ако има вратички в закона, първо тези вратички могат и вероятно се ползват и от български фирми. Второ , българските законодатели са отговорни за това да затворят тези вратички. С две думи не обвинявай компаниите , че ограбвали България с милиарди ( за което нямаш никакви конкретни доказателства ) а обвинявай българските законодатели , защото те са позволи това да се случи.
bravebg
на 04.05.2025 в 21:06:15 #22Къде видя да говоря за данъчни измами? Това не са кокошкари, дето искат да укрият няколко хилядарки.... тук говорим за сериозни международни корпорации.... говорим за лобизъм.... тия ако трябва ще си прокарат закон, но формално закон няма да нарушат.... това са базови неща в корпоративния свят.... разбира се, че използват дупки в закона, вратички оставени случайно или не.... и т.н. и т.н. ето ти пример - по закон руда съдържаща арсен не може да се обработва в България.... добитата такава руда, директно се праща в чужбина, без назад да се връща, колко и какво наистина са спечелили от нея.... ето друго - стар колкото света пример и напълно законен: имаш производствено предприятие (в случая в БГ), което ексклузивно продава на друго дъщерно твое дружеството (посредническо-търговско в друга държава).... няма никъде нарушение, но голямата печалба реализира търговеца/посредника....
Somebodyelse
на 04.05.2025 в 19:13:57 #21Брейвик, ако е вярно, че тези фирми извършват данъчни измами ( а дори и ти нямаш доказателства за това ) то това са криминални деяния нямащи нищо общо с концесионния договор. Прочие подобни деяния могат да се извършват не само от миннодобивни и чужди форми а и от български. Или укриването на данъци от български фирми не е ограбване ?
bravebg
на 04.05.2025 в 18:53:53 #20добре, добре..... имаме напредък... значи стартираме с грубо казано 350-400 милиона лева като абсолютен минимум и сега добави: - това е само първи етап от цялостния цикъл.... от тук те си препродават призведеното на подпазарни цени на международните им търговски клонове, където се правят реалните печалби.... (т.е. печалбата ще е коренно различна ако калкулираш добитото на пазарни цени) - вадиш само основните юридически лица.... и Аурубис и Дънди имат поне по няколко ЮЛ - оставям на теб да прецениш, колко може да скрие един качествен финансист/счетоводител.... аз лично съм виждал компании с милионни печалби, счетоводно да ги изкарват на загуба.... - необработените руди, които се изнасят без реална счетоводна оценка (даже ги водят разход).... и т.н. и т.н. реалната пропусната полза със сигурност е в пъти по-голяма.....
Somebodyelse
на 04.05.2025 в 04:59:05 #19Dundee Precious Metals – Мина Челопеч (България) Dundee Precious Metals (DPM) е канадска компания, която управлява мината в Челопеч, България. Финансовите резултати на компанията за последните години са следните: 2024 г.: Нетна печалба от $243 млн. 2023 г.: $182 млн. 2022 г.: $117 млн. GlobeNewswire+2Dundee Precious Metals Inc.+2GlobeNewswire+2 Aurubis | Metals for Progress+2Dundee Precious Metals Inc.+2Finance Charts+2 През 2024 г. компанията отчете рекордни финансови резултати, включително свободен паричен поток от $305 млн., демонстрирайки качеството на своите нискоразходни, високопечеливши минни операции.