Генерал-майор Роман Гофман, военен секретар на премиера Бенямин Нетаняху и избраник за следващ шеф на разузнавателната агенция "Мосад", е споделил пред свои сътрудници, че възнамерява да поеме поста въпреки съпротивата на главния прокурор и, според някои информации, на настоящия шеф на "Мосад".

"Възнамерявам да стигна докрай", е казал той по време на срещи, според "Канал 12". "Вярвам, че назначението ще бъде одобрено от Върховния съд."

Генералният прокурор Гали Бахарав-Миара заяви в неделя пред Върховния съд, че се противопоставя на назначаването на Гофман и призова то да бъде отменено, тъй като "страда от крайна и явна неразумност" поради ролята на Гофман в използването на непълнолетен за така наречена операция за оказване на влияние.

В резултат на предполагаемите действия на Гофман тийнейджърът беше задържан и разпитан от агенцията за вътрешна сигурност "Шин Бет", държан в изолация в продължение на два месеца, обвинен в шпионаж и осъден на 18 месеца затвор, преди обвиненията да бъдат оттеглени.

Настоящият шеф на "Мосад" Давид Барнеа също се противопоставя на назначението. Нетаняху се изказа в негова защита предвид критиките.

Според "Канал 12" Гофман съставя екип и избира най-близки сътрудници, като се очаква той да поеме ръководството на агенцията. Той също така е провел поредица от срещи с висши служители в Мосад.

Шефът на "Мосад" два пъти тайно посетил ОАЕ от началото на войната срещу Иран

Шефът на "Мосад" два пъти тайно посетил ОАЕ от началото на войната срещу Иран

Знак за нарастващото партньорство между двете страни

Нетаняху също така се среща с висши офицери от Израелските отбранителни сили, докато търси потенциални заместници на Гофман като военен секретар.