Министерството на правосъдието на Турция е назначило група от 34 прокурори, които да изслушат показанията на повече от 90 души, сред които и кметът на Истанбул Екрем Имамоглу, които по-рано бяха отведени в Двореца на правосъдието в истанбулския квартал "Чаглаян".
Сред тези прокурори четирима са специализирани в дела за тероризъм, съобщи телевизия "Хабертюрк". Те ще изслушат отделно Имамоглу и трима други обвиняеми по делото за подпомагане на тероризма. Останалите прокурори ще работят със заподозрените по разследването за корупция в истанбулското кметство.
Екрем Имамоглу беше задържан от Турция в сряда за предполагаема корупция и тероризъм.
Очаква се свидетелските разпити да започнат скоро. На тях ще присъстват по трима адвокати за всеки от разследваните заподозрени, а защитата ще се води не само пред прокурора, но и пред магистратския съдия от наказателния съд, който е арбитър по делото.
След приключване на защитата магистратският наказателен съд ще разгледа предложенията на прокуратурата и ще вземе решение за мярката за неотклонение. Тя може да бъде арест, съдебен контрол, т.е. домашен арест или електронна гривна, но и освобождаване.
В близост до Двореца на правосъдието са въведени засилени мерки за сигурност, като по периметъра са поставени полицейски кордони, дежурят специални сили и повече от 60 камиона с водни оръдия.
Почти всички магистрали, водещи към Двореца на правосъдието, са блокирани.
Турските власти задържаха 343 души по време на нощните протести в няколко града срещу задържането на кмета на Истанбул.