Хиляди машинисти, учители, медицински сестри, ръководители на полети и други служители от публичния сектор стачкуват във Франция срещу последната реформа на Еманюел Макрон, съобщава "Гардиън".

Стачката бележи нова съвместна фаза и синдикални действия, като това е първият протест срещу Макрон, който събира държавни служители и железопътни работници.

Реформите на Макрон доведоха до протести във Франция

Реформите на Макрон доведоха до протести във Франция

В рамките на месец синдикати за втори път организираха демонстрации

Заради протестите са отменени пътуванията с влак, някои училища затворени, около 30% са анулираните полети в Париж, затруднени са и полетите в южната част на страната. Общо около 150 отделни протеста са организирани в страната.

Големият публичен сектор във Франция, в който работят около 5,4 милиона държавни служители е против плановете за затягане на коланите на Макрон, а синдикатите го обвиняват, че се опитва да разруши държавния сектор.

Служителите в публичния сектор недоволстват, че Макрон се стреми да намали бюджета, ще разчита повече на договорни работници, ще въведе възнаграждения основаващи се на заслуги и доброволни съкращения, както и смята да съкрати 120 000 служители през следващите пет години.

Макрон с данъчни отстъпки за богатите в първия си бюджет

Макрон с данъчни отстъпки за богатите в първия си бюджет

Бюджетът за следващата година е в полза не само на богатите, но и на бедните

"Недоволството и тревогата се разпространяват много бързо", коментира Жан-Марк Кан, представител на UGFF-CGT, един от най-големите синдикати.

Железопътните работници предупреждават с продължителни стачни действия, които могат да продължат до юни. Те протестират срещу плановете на Макрон да прокара широки реформи във френските железници, включително да намали разходите, като ограничи специалните трудови права на железопътните работници.

От 3 април до 28 юни железопътните профсъюзи планират стачки по два дни на всеки пет.

Правителството на Макрон коментира, че стои твърдо зад програмата си за намаляване на държавните разходи и се надява, че общественото мнение няма да се повлияе от неудобството предизвикано от железниците и няма да подкрепи стачките. Проучване на Les Echos показа, че малко повече от половината от французите подкрепят стачката, но повечето от работещите в частния сектор са против.

И пенсионерите скочиха срещу реформите на Макрон

И пенсионерите скочиха срещу реформите на Макрон

Вдига се данъкът върху пенсиите им

"Ще продължим да реформираме Франция из основи ... с увереността, че страната ни се нуждае от тази трансформация, за да компенсираме загубите през предходните десетилетия", заяви Макрон пред репортери по време на пътуване до Индия миналата седмица.

Дата за начало на стачките е съзнателно избрана, за да отрази началото на национални протести през 1968 г., довели до най-големите стачки в страната и до известните улични сблъсъци между полиция и студенти през май 1968г.