След като повече от десетилетие успехите в борбата на БРИКС със "световно господство на страните от Г-7" са повече от скромни, петте страни от клуба - Китай, Индия, Бразилия, Русия и Южна Африка - решиха да се опитат да превземат Запада с численост - разширяването на БРИКС ще бъде и основната тема на срещата на върха, която започна днес в Йоханесбург.

Личното отсъствие на Путин е основната причина темата с разширяването на БРИКС да се наложи като основна, пише BBC, а инициаторът на тази експанзия е Китай.

Защо Китай?

Лавров пристигна в Йоханесбург вместо Путин

Лавров пристигна в Йоханесбург вместо Путин

Министърът на външните работи на Русия пристигна в ЮАР за срещата на БРИКС

Путин започна война в Европа, която сплоти Запада, а споровете и разногласията от времето на Доналд Тръмп са забравени, G7 единодушно наложи санкции срещу Русия, а НАТО единно помага на Украйна да се пребори с агресията.

В тази ситуация Китай се оказа губещ, тъй като обединеният Запад, след САЩ, го обяви за основен враг.

В отговор Китай започна да събира своя "антизапад" от развиващите се страни. Те все по-често се наричат Глобален юг, за отлика от Запада, който като група от богати демокрации, са географски разпръснати по цялата планета от Америка до Япония и Австралия.

На първата среща на върха на БРИКС лице в лице в Южна Африка от началото, а и по време на войната на Русия в Украйна, бяха поканени около 40 държавни глави, половината от които вече изразиха желание да се присъединят към блока. Сред потенциалните кандидати са Казахстан, Саудитска Арабия, Иран, ОАЕ, Аржентина, Индонезия, Египет, Етиопия и дузина други държави.

Петте страни от БРИКС вече представляват 40% от световното население, 25% от световната икономика и около 15% от международната търговия. "Ако разширим БРИКС, ще отчетем дял от глобалния БВП, сравним с G7, и нашият колективен глас ще звучи по-силно", описа целта на разширяването пожелал анонимност китайски служител пред FT.

Г-7 представлява 44% от световната икономика. И без разширяването на БРИКС китайската цел няма да бъде постигната. Икономическата мощ на блока и сега се осигурява със 70-те процента на Китай, но китайската икономика преживява трудни времена.

Дори и в БРИКС+ Китай ще запази безспорното си лидерство, но тежестта на другите членове ще намалее. А и сега всеки от тях е единственият съотборник на Китай на неговия си континент.

С разширяването ще изчезне и ексклузивността.

В тесния кръг от основатели на антизападния клуб Китай трябва да се съобразява само с още четирима членове, а в едно шумно "събрание на народите" гласовете им рискуват да бъдат заглушени. Засега обаче Китай се очертава като безспорен лидер благодарение на превъзходната си икономическа, политическа и военна мощ.

Индия е отворена към разширяването на БРИКС

Индия е отворена към разширяването на БРИКС

Физическата среща в Йоханесбург ще бъде първата за лидерите на страните от БРИКС от 2019 г. насам

А и не всички от основателите одобряват прехода под крилото на нов доминант. Някои искат да запазят достъп до западните пари и ноу-хау, да търгуват с целия свят и да не влизат в чужди войни.

Южна Африка подкрепя разширяването на БРИКС. Това е изгодно и за Русия в условията на почти пълна изолация от Запада след нападението над Украйна.

Индия, от друга страна, също се изказва по-предпазливо - обещава да обсъди разширяването и не говори за него, сякаш вече е решено.

Още по-трудно ще бъде да бъде убедена Бразилия.

"Мултилатерализмът се заменя от конфронтация между блокове, с всеки от които търгуваме, получаваме инвестиции и технологии", каза южноафриканският президент Сирил Рамафоса преди срещата на върха. "Няма да бъдем въвлечени в съревнование между световните сили. Напротив, страната ни се стреми да работи с всички държави в името на глобалния мир и развитие", каза той.

Тъй като решенията в клуба се вземат единодушно, е възможно тази среща да се ограничи до декларация за намерения и да не се стигне до раждането на БРИКС+.

БРИКС в песните на славеите на руската пропаганда

БРИКС в песните на славеите на руската пропаганда

Изглежда в Русия наистина разчитат на икономическото и военно сътрудничество с Иран, но пък Иран е готов да стане член на Шанхайската организация за сътрудничество, а не на БРИКС

Ще стане ли БРИКС по-силен със свежа кръв?

Според много анализатори петте страни от БРИКС е невъзможно да се споразумеят помежду си дори и в тесен кръг. В БРИКС има само пет члена, но те действат като единен фронт само "против" - срещу глобалното господство на САЩ и западните правила на играта в световната търговия, политика и сигурност.

БРИКС остава аморфна асоциация на пет много различни държави: гиганти и бебета, демокрации и автокрации. За разлика от Г-7, те имат различни политически и икономически модели и различна степен на взаимозависимост със своя основен деклариран съперник, Запада.

БРИКС измества Запада от кормилото на света?

БРИКС измества Запада от кормилото на света?

Войната в Украйна позволи на останалия свят да каже, че западният император е гол, но също така напомни, че алтернативата на охуления американски полицай ще бъде многополярна джунгла, в която надделяват само властта и интересите