Президентът на САЩ Доналд Тръмп отрече изпращането на делегация в Гренландия да е провокация, но повтори надеждите си да придобие арктическата територия от Дания, съобщава АФП.

Премиерът на Гренландия и външният министър на Дания осъдиха посещението, обявено за тази седмица от съветника по националната сигурност на Тръмп Майк Уолц и Ъша Ванс, съпругата на вицепрезидента Джей Ди Ванс.

"Това е приятелско отношение, а не провокация", каза Тръмп пред репортери в края на заседанието на кабинета.

Тръмп настоя, че посещението е по покана на Гренландия, където движението за независимост се стреми да скъса с Дания, но където социологическите проучвания показват изключително малка подкрепа за присъединяване към Съединените щати.

"Бяхме поканени и те наистина харесват идеята, защото бяха донякъде изоставени. Мисля, че Гренландия ще бъде в нашето бъдеще. Мисля, че е важно. Важно е от гледна точка на международната сигурност", изтъкна Тръмп.

Той многократно е отказвал да изключи използването на сила за Гренландия.

Тръмп все така вярва, че САЩ ще анексират Гренландия

Тръмп все така вярва, че САЩ ще анексират Гренландия

Въпреки ясната позиция на местните власти кой определя това

Миналата седмица премиерът на Дания Мете Фредериксен в интервю за "Политико" изтъкна, че суверенитетът на страната трябва да се зачита. "Гренландия е част от територията на Кралство Дания. Точка!", категорична е премиерката.