Премиерът на Великобритания Киър Стармер заяви, че последните действия на руския президент Владимир Путин ясно доказват, че той няма намерение да прекрати войната в Украйна, цитира думите му Би Би Си.

"В последните дни Путин показа истинското си лице, организирайки най-мащабните атаки от началото на инвазията. Все повече невинни хора загиват, все повече кръв се пролива. Имаме и безпрецедентно нарушение на въздушното пространство на НАТО. Това не са действия на човек, който иска мир", каза Стармер на съвместна пресконференция с президента на САЩ Доналд Тръмп.

Британският премиер подчерта, че двете страни са обсъдили начини за засилване на отбранителната помощ за Украйна.

"Говорихме за това как можем да укрепим отбраната, да подкрепим Украйна и да увеличим решително натиска върху Путин, за да се съгласи на мирно споразумение", допълни Стармер.

Изявленията идват на фона на нови руски удари, които Лондон и Вашингтон определят като най-големите от началото на войната, както и след инциденти с дронове и ракети, навлезли във въздушното пространство на НАТО.

Стармър и Тръмп потвърдиха "специалните отношения" между страните им с инвестиции за 250 млрд долара

Стармър и Тръмп потвърдиха "специалните отношения" между страните им с инвестиции за 250 млрд долара

Това беше вторият ден от безпрецедентното второ държавно посещение на Тръмп във Великобритания

Доналд Тръмп бе запитан за следващите си действия след изказването му, че Путин го е "подвел". Американският президент повтори, че войната в Украйна изобщо нямаше да се случи, ако той бе на власт през февруари 2022 г. "Надявам се, че скоро ще имаме добри новини относно урегулирането на конфликта", заяви Тръмп.

Той подчерта, че от началото на мандата си е успял да "разреши" седем конфликта по света, които дотогава изглеждали "неразрешими". "Вярвах, че войната в Украйна ще бъде най-лесната за прекратяване заради отношенията ми с президента Путин, но той ме подвел", каза още Тръмп.

През август американският президент прие Владимир Путин на Аляска в опит да постигне споразумение за прекратяване на огъня. Въпреки заявения "значителен напредък", мирно споразумение така и не бе постигнато.

Тръмп припомни и решението на юнската среща на върха на НАТО страните членки да увеличат военните си разходи до 5% от БВП, като подчерта, че САЩ и съюзниците трябва да останат твърди в защитата на Украйна.

В самия край на пресконференцията си Доналд Тръмп ясно заяви, че чака европейските страни да намалят зависимостта си от руския петрол, преди да реши да окаже допълнителен натиск върху Владимир Путин.

"Готов съм да предприема други мерки, но не когато хората, за които се боря, купуват петрол от Русия", каза американският президент пред репортери.

"Ако цената на петрола падне, е много просто: Русия ще се съгласи [на споразумение в Украйна]", каза Тръмп.

Унгария и Словакия увеличиха покупките си на руски петрол, откакто Путин започна пълномащабно нахлуване в Украйна през 2022 г.

Путин: На фронта в Украйна сме разположили 700 хиляди войници

Путин: На фронта в Украйна сме разположили 700 хиляди войници

Това заяви руският президент, коментирайки идеята за квоти за ветерани от войната в Украйна в държавните органи