Ужасяващата лоялност на американския президент Доналд Тръмп към руския диктатор Владимир Путин принуждава германския истаблишмънт сериозно да се замисли за изграждането на собствен ядрен арсенал. Това пише Wall Street Journal.
Така лидерът на блока ХДС/ХСС, който спечели изборите през февруари, Фридрих Мерц (потенциално следващият канцлер на Германия), в отговор на журналистически въпрос не изключи възможността страната му да има собствена атомна бомба. Той обаче веднага уточни, че "днес няма нужда от това".
Както отбелязва WSJ, никой германски лидер досега не е призовавал за алтернативно ядрено възпиране в Европа без участието на САЩ. Изданието смята, че именно желанието на Тръмп да оправи отношенията си с Русия подкопава доверието на европейците в Америка.
"Защо Путин трябва да мисли, че в случай на ескалация в Европа Тръмп ще използва ядрен отговор? Всеки ход на Тръмп подсказва обратното", казва политологът Максимилиан Терхале, гост-изследовател в Института Хувър към Станфордския университет (САЩ).
Същевременно трябва да се има предвид, че Германия е подписала Договора за неразпространение на ядреното оръжие, който ѝ забранява да разработва ядрени оръжия и не позволява на други подписали го страни да ѝ помагат в това.
Освен това тя се отказа от ядрените оръжия в договора, който беше в основата на обединението на Германия след Студената война.
Берлин обаче може да създаде атомни оръжия тайно, за да стигне до тях преди реакцията на враговете си.
"Една напреднала индустриална страна като Германия би трябвало да може да създаде бойна глава по-бързо от други потенциални разпространители", казва Фабиан Хинц от Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
Вярно е, че това все пак би било свързано с правни и технически пречки, а запазването на пълна тайна няма да работи дълго.
"Никой досега не е успял да произведе достатъчно материал за бомба, без да бъде разкрит. А сега е много по-трудно да се направи това, защото технологиите за разузнаване и наблюдение са станали много по-усъвършенствани", казва Александър Балфрас от същия лондонски институт.
Друг начин е съзнателно да се приближим до "ядрения праг" и да заявим готовност бързо да го преминем в случай на заплаха.
"И все пак Германия да има подобна настойчивост, да преследва собствените си интереси толкова радикално и да нарушава толкова много норми... Доста е трудно да си го представим", казва Болфрас.