Администрацията на президента Доналд Тръмп изпрати предупреждение до международната общност, че ще предприеме "реципрочни мерки", ако бъдат наложени въглеродни такси върху американски кораби, пише "Политико".
В писмо, изпратено от Вашингтон до посолства на страни, участващи в преговорите на Международната морска организация (IMO) в Лондон, САЩ категорично се противопоставят на въвеждането на каквито и да е икономически мерки срещу корабите на страната.
"Президентът Тръмп даде да се разбере, че САЩ няма да приемат международни екологични споразумения, които несправедливо натоварват американските интереси," гласи писмото, видяно от "Политико".
Преговорите, които продължават от 7 до 11 април, се фокусират върху това дали емисиите от корабоплаването да се регулират чрез търговия с въглеродни кредити или чрез универсален налог. САЩ обаче отхвърлят и двете опции.
"Съответно, трябва да сме ясни, че САЩ отхвърлят всякакви опити за налагане на икономически мерки срещу своите кораби въз основа на емисии на парникови газове или избор на гориво", посочва писмото.
Администрацията на Тръмп предупреждава, че ако такива "очевидно несправедливи" мерки бъдат приети, ще обмисли ответни действия за компенсиране на наложените такси и евентуални щети за американската икономика. Освен това САЩ призовават други държави също да се откажат от участие в дискусиите по темата.
"САЩ не участват в преговорите на Третия комитет за защита на морската среда на IMO и настоятелно призовават вашето правителство да преразгледа подкрепата си за разглежданите мерки", се казва още в писмото.
Промяната в позицията на САЩ е рязък обрат спрямо предишната администрация на Джо Байдън, която активно участваше в преговорите. Според Анаис Риос от неправителствената организация Seas at Risk, този бойкът на САЩ е нова позиция. Тя обаче подчерта, че Вашингтон не може да блокира процеса сам.
"В залата има 175 държави и делегатите запретват ръкави, за да намерят най-добрия път напред. Една държава, която се опитва да играе ролята на разрушител, не променя факта, че глобалното сътрудничество е истинското заглавие тук", заяви Риос.
Писмото не се ограничава само до критика към IMO. То отправя упреци и към по-широката международна екологична рамка. САЩ настояват ООН да спре опитите за разширяване на инициативите, произтичащи от Парижкото споразумение, към други форуми. В писмото се казва, че тези мерки служат преди всичко като "опит за преразпределение на богатството под прикритието на опазване на околната среда."
shtimpo
на 09.04.2025 в 17:03:48 #1“В писмото се казва, че тези мерки служат преди всичко като "опит за преразпределение на богатството под прикритието на опазване на околната среда” Търси се: БГ политик, който има кураж поне колкото капка мъдна пот от чатала на Оранжатора